Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye’nin son 15 yıldaki en büyük kazanımlarından birinin hangi sorunlarla uğraşırsa uğraşsın, demokrasi ve ekonomi konusundaki hedeflerinden asla vazgeçmemesi olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İşte bir yandan Zeytin Dalı Operasyonu’nu yürütüyor diğer yandan pek çok uluslararası meseleyi göğüslüyor, aynı zamanda da KasımpaşaHasköy Tüneli’nin açılışını yapıyoruz. Yatırımlarımız devam edecek, durmayacağız” dedi.

Gazete Habertürk'ün haberine göre, KasımpaşaHasköy Tüneli’nin açılış töreninde konuşan Erdoğan, “İstanbul’un kuzeyinde dünyanın en büyük havalimanının inşası büyük bir hızla sürüyor. İnşallah bu yıl sonu oranın açılışını yapacağız. Dünyanın bir numarası, bilemedin 2 numara. Kanal İstanbul projesinin de ihalesi bu yıl içinde yapılıyor” diye konuştu. Günde yaklaşık 4 bin aracın kullandığı mevcut yol, tünel ile beraber 40 bin araçlık kapasiteye ulaşacak.HEDEF: TÜNELDE 68 KM, METRODA 355 KM

Eğitimden sağlığa, enerjiden sulamaya, tarımdan sosyal yardımlara kadar son 15 yılda 3.5 kat büyümüş bir Türkiye manzarasıyla karşı karşıya olduklarını anlatan Erdoğan, Kasımpaşa-Hasköy bölümünün, İstanbul trafiğini rahatlatmak için başlattıkları 16 tünel projesinin en önemli etaplarından biri olduğunu dile getirerek, “Yedi tepeli İstanbul’u, 16 tünelle tepelerin altından birbirine bağlıyoruz” dedi. Şu ana kadar tünellerde 17 kilometreyi bulduklarını, metroda 160 kilometreyi geçtiklerini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hedefimiz 2020’ye girerken tünellerde 68 kilometreye, metroda 355 kilometreye ulaşmaktır. Daha sonrası için de 120 kilometre yeni tünel, 650 kilometre de yeni raylı sistem projemiz var. Böylece 190 kilometreyi bulan tünel ve bin kilometrelik raylı sistem uzunluğuyla Erdoğan, sayımız havayolu İstanbul’u dünyanın en yaygın ulaşım ağıyla donatmış olacağız.”

TRAFİĞİ ÇEVREYOLUNA BAĞLAYACAK

Törene katılan Başbakan Binali Yıldırım, açılışını yaptıkları Kasımpaşa-Hasköy Tüneli’nin bölge trafiğinde rahatlama sağlayacağını vurgulayarak, “Bu tünellerin hizmete girmesiyle Şişhane’den gelen trafik Aynalıkavak üzerinden geçmeyecek doğrudan bu tüneller vasıtasıyla 1. Çevreyolu ve 2. Çevreyolu’na katılmış olacak. İstanbul’un bu bölgedeki trafiğine önemli rahatlama sağlayacaktır” diye konuştu.

Yıldırım, “Bugün İstanbul’da raylı sistem uzunluğu 260 kilometreyi buldu. 2023’de İstanbul’umuza bin kilometrenin üzerinde raylı sistem kazandırmış olacağız. Dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul’da yapıyoruz. Tamamı bittiğinde 150 milyon yolcu kapasitesine sahip dünyanın en büyük havalimanı olacak” diye konuştu.DİREKSİYON BAŞINDA TÜNELDEN GEÇTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninin ardından kendi kullandığı araçla Kasımpaşa-Hasköy Tüneli’nden geçti. Erdoğan’ın yanındaki koltukta Başbakan Binali Yıldırım, aracın arka koltuğunda da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan oturdu. Erdoğan, Kasımpaşa’da tünel çıkışında bekleyen vatandaşlarla aracından sohbet etti.

ALTYAPIYA 110 MİLYON TL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, tünelin maliyetinin 610 milyon TL, Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırma ve altyapı için harcadığı paranın ise 110 milyon TL olduğunu bildirdi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise “İstanbul trafiğini en fazla rahatlatacak noktalardan birine inşa edilen tünel, Haliç ve Galata turizmine de katkı sağlayacak” dedi. çıkardık. Uçak bir numaralı yükselttik” dedi.

'THY BİR NUMARALI HAVAYOLU'

Erdoğan, “Biz geldiğimizde 26 havalimanı vardı, 55’e çıkardık. Uçak sayımız 150’ydi, şimdi 517. Dünyada en fazla noktaya uçan bir numaralı havayolu THY. Yolcu sayısını 34 milyondan 193 milyona yükselttik” dedi.UZUNLUĞU 6 BİN 507 METREYİ BULUYOR

Sütlüce ile Kasımpaşa arasında yapılan 1316 m. ve 1234 m. olmak üzere toplam 2550 m’lik çift tüplü Kasımpaşa-Hasköy Tüneli, 3817 metre bağlantı yolu ve 140 m’lik aç-kapa tünel ile beraber toplamda 6.507 metreyi buluyor. Kasımpaşa Hasköy Tüneli’nin açılması ile birlikte başta Taksim bağlantısı olmak üzere, bölgeden 1. Çevre Yolu’na gidecek ve gelecek araçların ulaşım süreleri kısalacak.