Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
BBC TÜRKÇE
- BBC

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı General H.R. McMaster ile telefon görüşmesi yaptığı duyuruldu.

Açıklamaya göre, McMaster görüşmede ABD'nin PYD (Kürt Demokratik Birlik Partisi) ve YPG'ye (Halk Savunma Birlikleri) silah verilmeyeceğini teyit etti.

ABD'den ise görüşmeyle ilgili açıklama gelmedi.

Cumhurbaşkanılığı'nın açıklaması şöyle devam etti:

"PYD/YPG'ye silah verilmeyeceği hususunun teyit edildiği görüşmede, Türkiye'nin meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınmak zorunda olduğu vurgulanmıştır. Yanlış anlamaları önlemek için yakın koordinasyon yapılması konusunda mutabık kalınmıştır.

"İki NATO müttefiki olarak 'Türkiye-ABD ilişkilerinin karşılıklı çıkar ve saygı temelinde her düzeyde geliştirilmesinin önemi vurgulanmıştır."

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin bölgesinde başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'nda bir hafta geride kaldı. Harekât Özgür Suriye Ordusu ile birlikte yürütülüyor.

TSK'dan açıklama: 'Harekât planlandığı şekilde devam etmektedir'

Türk Silahlı Kuvvetleri, harekâtın ilk haftasını değerlendiren bir bilgi notu paylaştı.

Açıklamada "Harekâtın başından itibaren Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütlerine ait 340 hedef imha edilmiştir" denildi.

Ayrıca "Şu ana kadar bölgeden elde edilen bilgilere göre; en az 394 PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği tespit edilmiştir" bilgisi verildi.

TSK, çatışmalarda 3 askerin hayatını kaybettiğini, 30 askerin de yaralandığını duyurdu.