KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Cumhuriyet altını

Cumhuriyet altını, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından standartlarının belirlendiği, para yerine de geçebilen, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden ve yalnızda darphane tarafından basımı yapılan altın çeşitleridir.

Tümü 22 ayar olan cumhuriyet altını, sikke ve ziynet olarak iki temel grupta ayrıştırılır. Aynı zamanda beşlik, iki buçukluk, birlik, yarımlık ve çeyreklik olarak da beş ayrı şekilde 10 farklı çap ve ağırlıkta üretimi yapılmaktadır.

Cumhuriyet altınları, TBMM tarafından yayınlanan 1738 Sayısı TBMM Kararı gereğince, herhangi bir şekilde ayarında, ağırlığında ve kalitesinde olası bir güven ve standardın bozulmaması için yalnızda Darphane tarfından üretilmektedir.

Cumhuriyet sikke altını, bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve altında 1923 tarihi, tarihin altında bir çizgiyle üretim tarihi, diğer yüzünde ise "Hakimiyet Milletindir" yazısı, Atatürk resmi ve Ankara ibaresi yer almaktadır. Cumhuriyet sikke altınının kenarlarındaki tırtıl kısmı düzdür.

Cumhuriyet ziynet altını, bir yüzünde Türkiye Cumhuriyeti yazısı ve basıldığı tarih, diğer yüzünde ise orta kısmında Atatürk'ün resmi ve kenar süslemesi barındırmaktadır. Kenarları ise eğik şekilde tırtıllıdır.

Halk arasında Ata Lirası olarak da bilinmektedir.