Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM / AA

Eski Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, "yasa dışı mal edinmek" suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşması için yoğun güvenlik önlemleri arasında başkent Hartum'daki mahkemeye getirildi.

Beşir'in duruşması 31 Temmuz'da güvenlik gerekçesiyle, 17 Ağustos'ta ise Anayasal Bildiri Anlaşması nedeniyle iki kez ertelenmişti.

Devrik lider, "yolsuzluk, yasa dışı mal edinmek ve döviz bulundurmak" suçlamalarıyla yargılanıyor.

AFP'nin haberine göre soruşturmayı yürüten yetkililerden birisi mahkemede verdiği ifadede, Ömer el-Beşir kendisine Suudi Arabistan'da 90 milyon dolar nakit aldığı yönünde ifade verdiğini söyledi. Soruşturma görevlisi ifadesinde, Beşir'in bu paranın 25 milyon dolarlık bölümünü Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'dani 35 ve 30 milyon dolarlık iki ayrı ödemeyi ise 2015'te ölen Suudi Kralı Abdullah'tan aldığını ifade etti.

Beşir'in ayrıca ifadesinde bu paranın harcandığını ancak nasıl harcandığını hatırlamadığını ve parayla ilgili herhangi bir evraka sahip olmadığını söylediği belirtildi.

Ülkede, 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin, hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Beşir, darbenin ardından ev hapsinde tutulduğu devlet konuk evinden 17 Nisan'da başkent Hartum'daki Kuber Hapishanesine nakledilmişti.

Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi ile sivil muhalif koalisyon Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasında ülkedeki siyasi krizi sonlandıracak ve ortak geçiş yönetimini başlatacak Anayasal Bildiri için cumartesi günü imzalar atılmıştı.