Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD yönetiminden rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırımlar uygulanacağı açıklamalarının ardından geçen hafta yükselişe geçen dolar, yeni haftaya 4.85 TL'den başlamıştı.

Dolar kuru, ABD yaptırımlarına ilişkin endişeler ve Fitch'in bankalara yönelik negatif açıklamaları sonrası gün içinde 4.90 TL'nin üstünü test ederken daha sonra tekrar 4.88-4.89 TL seviyelerine döndü.

Bugüne bakıldığında ise ilk işlemlerin benzer seviyelerden geçtiği görülüyor. Dolar saat 07.20 itibariyle 4.8920 TL'den el değiştirirken, euro 5.73 TL oldu. Sonrasında ise kur gelen alımlarla yükselişe geçti. Dolar saat 09.30 itibariyle 4.91 TL, euro ise 5.75 TL oldu.

NELER BEKLENİYOR

Küresel piyasalarda bu hafta ABD, Japonya ve İngiltere merkez bankalarının para politikası kararları ve ABD'de açıklanacak olan enflasyon ile istihdam verileri bekleniyor.

İç piyasalarda ise Merkez Bankası'nın (TCMB) bugün açıklayacağı yılın üçüncü enflasyon raporu izlenirken Cuma günü açıklanacak enflasyon verileri de bankacılara göre piyasalarda yön belirleyici olacak. Bu hafta ayrıca dış ticaret, turizm, öncü ihracat, öncü PMI verileri de izlenecek.

Öte yandan ABD Merkez Bankası'nın para politikası toplantısı ise Salı günü başlayacak ve karar Türkiye saati ile Çarşamba gecesi açıklanacak. Merkez bankasının faizlerde değişiklik yapmayacağı ve faizlerde kademeli yükseliş öngörüsünü teyit edeceği tahmin ediliyor.

Fed'in Eylül ayında faiz artıracağını fiyatlayan yatırımcılar, yıl sonundan önce bir artışın da yapılacağını tahmin ediyorlar.

ENFLASYON TAHMİNİNDE REVİZYON BEKLENİYOR

TCMB'nin bugün 2018 yıl sonu için halihazırda yüzde 8.4 olan enflasyon tahmininde yukarı yönlü sert revizyona gitmesi bekleniyor.

TCMB'nin enflasyon hedefi yüzde 5 seviyesinde yer alırken yılsonu tahmini ise orta noktası yüzde 8.4 olmak üzere, yüzde 7.2 ile yüzde 9.6 aralığında yer alıyor.

Reuters anketinde ise yıl sonu enflasyon tahmini için en düşük tahmin bile TCMB'nin tahmin aralığının oldukça üzerinde bulunuyor. Yıl sonu enflasyon tahminlerinin medyanı, TL'deki değer kaybı ve genişlemeci maliye politikaların da etkisiyle yüzde 14'e yükselmiş durumda.

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın bugün yapacağı sunumda, piyasalar yıl sonu enflasyon tahminin ne kadar yukarı revize edileceği, açıklanacak güncel seviyeye ulaşmanın hangi para politikası bileşimiyle mümkün olacağının sinyallerini izleyecekler.

Yatırımcılar önümüzdeki dönemde uygulanacak ekonomi politikaları hakkında da fikir sahibi olmaya çalışacaklar.

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri