• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dolar/TL, 5.28 ile başladığı haftanın ilk iki gününde ciddi bir bozulma olmasa da yukarı yönlü bir seyirle başladığı haftada yeniden 5.30 seviyelerinin üzerini gördü.

Kur, dün akşam dolar endeksinin gevşemesiyle birlikte yeniden 5.28'li seviyelere inerek dengelendi ancak 20 Şubat sabahında yeniden 5.29 üzerinde bir seyir var. Euro ise dolar karşısında paritenin 1.13'ü aşmasıyla 6 liranın üzerinde el değiştiriyor.

Piyasalarda bu hafta öncelikle Fed'in toplantı tutanakları ve mali politikaya dair başta bilanço daraltmaya ilişkin kararı olmak üzere ipuçları aranacak.

FAİZLERİN ARTMASINA GEREK YOK

New York Fed Başkanı John Williams, ABD'deki faiz seviyelerinin makul olduğunu ve büyüme ya da enflasyonda beklenmedik bir değişim olmadığı sürece faizlerin artmasına gerek olmadığını söyledi. Williams, Reuters'a yaptığı açıklamada Fed'in tahvil portföyünü küçültmeye gelecek yıl da devam edeceğini ifade etti.

Dışarıda Suriye konusu, jeopolitik gelişmeler, ABD ile ilişkiler ve S-400 düze alımlarıyla ilgili yansımalar da takip edilirken, geçen hafta Türkiye'nin kredi notunu teyit eden S&P, bir de telekonferans yaptı ve bankaların durumu ile TL'deki gidişata değinildi.

Standard & Poor's Türkiye'de geri dönmeyen ve yeniden yapılandırılan kredilerden oluşan sorunlu kredi oranının yüzde 10-15  seviyesinde olduğunu tahmin edildiğini belirtti ve bankalara dair sistematik risk mali pozisyonu zayıflatır şekilde artarsa not inebilir dendi.

Türkiye Bankalar Birliği ise kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin bankacılık sektörü ve sorunlu kredilerle ilgili açıklamalarının en kötü varsayımlara dayalı senaryoların ürünü olması nedeniyle temelsiz olduğunu söyledi.

TBB'den yapılan yazılı açıklamada, açıklamaların son dönemdeki toparlanmayı dikkate almadığı belirtilerek, bankacılık  sektörünün tecrübesini ve reel sektörün dinamizmini yansıtmadığı ifade edildi.

TÜRK LİRASI'NDA BOZUCU BİR KAYIP BEKLENMİYOR

Sorunlu kredi oranının temel senaryoda daha da yükselebileceğini söyleyen analistler Türkiye'nin cari açığındaki azalmanın ekonominin dengelenmesi olarak niteleyemeyeceğini ve inişe şahit olunduğuna dikkat çekti. 

S&P tarafından düzenlenen telekonferansta sorulara cevap veren analistler, 2019'da TL'nin değerinde tek seferde gerçekleşecek bozucu bir değer kaybı beklemediklerini, ancak kurun uzun vadeli ortalamaları tekrar yakalamasının uzun süre alacağını düşündüklerini vurguladı.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri