Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
HABERTURK.COM

Dün dolar/TL'de bir hayli dalgalı bir seyir kaydedildi. Salı gününe 6.12 liradan başlayan dolar önce 6.07'ye geriledi ardından 6.15'in üzerine tırmandı.

Dolar yeni güne de 6.1504'ten başladı. Sabah saatlerinde 6.1475'e indi ancak öğleden sonra yeniden 6.15'in üzerine çıktı. Dolar 6.15 üzerini en son Mayıs 2019'da görmüştü.

EURO SERT YÜKSELDİ

Dolar 6.10 - 6.15 bandına sıkışırken euro 6.50'lerden atak yaparak uzun zaman sonra 6.70 eşiğini kırdı. Euro tarafındaki artışta TL kaynaklı gelişmelerden ziyade küresel piyasalardaki gelişmeler rol oynuyor.

Koronavirüs nedeniyle ABD tahvillerinin düşmesi ve büyüme endişeleriyle bu sene faizleri sabit bırakması beklenen Fed tarafından 25 baz puanlık indirim beklentisinin güçlenmesi, geçen hafta 100'e dayanarak son 1 yılın zirvesine çıkan doları düşürdü. Euro/dolar paritesi ise 1.07'lerden 1.890'a geldi. Euro/TL de AB para biriminin dolar karşısındaki değerlenmesiyle 6.70 üzerine çıktı.

GÖZLER KORONAVİRÜSTE

Bugün piyasaların gözü kulağı koronavirüs salgınıyla ilgili haber akışında olmaya devam ediyor. Dünyadaki yayılma hızının yanında Türkiye'de herhangi birinde virüse rastlanması TL'de zayıflamaya yol açabilir. Kıta Avrupası ülkelerinde yayılan virüs, euro için de risk oluşturuyor. 

Buna karşılık virüs için yapılan aşı çalışmalarında mesafe katedildiğinin açıklanması da gelişmekte olan tüm ülkelerle beraber Türk varlıklarında yükselişe neden olabilir. 

 

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri