Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Korkunç iddia: IŞİD'in tam 200 bin kişilik ordusu var, IŞİD'in tam 200 bin kişilik ordusu var.

    Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin en üst düzey yetkililerinden Fuad Hüseyin, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) sahip olduğu askeri gücün Batı'nın sandığından 7 kat fazla olduğunu savundu. Hüseyin'e göre, IŞİD'in en az 200 bin savaşçısı var.

    Hüseyin ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry geçtiğimiz Haziran ayında bir araya gelmişti Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanlık Divanı Başkanı olan ve Mesut Barzani'nin sağ kolu olarak tanınan Fuad Hüseyin, The Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cocburn'e verdiği özel röportajda, "Yüzbinlerce savaşçıdan bahsediyorum çünkü örgüt ele geçirdiği bölgelerdeki genç Arap erkekleri silah altına alabiliyor" dedi.

    'AYNI ANDA 10 FARKLI NOKTADA SAVAŞIYORLAR'

    IŞİD'in yaklaşık 200 bin kişilik bir orduya sahip olduğunu öne süren Hüseyin'e göre, örgütün aynı anda hem Irak'a hem de Suriye'ye saldırması da bu iddiayı doğruluyor: "Kobani'de savaşıyorlar. Geçtiğimiz ay, Ramadi ve Diyala'nın Celevla bölgesinin yanı sıra Kürdistan'da yedi farklı noktaya saldırdılar. 20 bin civarında bir sayıdan söz etmek imkansız."

    'BEYİN YIKIYORLAR'

    IŞİD'in Irak ve Suriye'de ele geçirdiği bölgelerdeki nüfusun 10 milyon ila 12 milyon arasında olduğunu söyleyen Fuad Hüseyin, örgütün militan kazanması için 'geniş bir havuza' sahip olduğunu belirtti.

    "Burada hem askeri hem de ideolojik temelleri olan bir devletten bahsediyoruz" diyen Barzani'nin sağ kolu, "Bu, onların herkesin silah kullanmasını öğrenmesini istediği anlamına geldiği gibi herkesin ideolojilerini öğrettikleri anlamına da geliyor, diğer bir değişle beyin yıkıyorlar" ifadelerini kullandı.

    Hüseyin, Sunni Arapların büyük bir bölümünün IŞİD'in varlığı nedeniyle rahatsız olduğunu ancak örgüte direnmediklerini de söyledi.

    Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Eylül ayında bir rapor yayımlayarak IŞİD'in militanlarının sayısının 20 bin ile 31 bin arasında olduğunu açıklamıştı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ