Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Dünya Ortadoğu Barzani'den IŞİD yorumu: Bunlar Saddam'dan daha gaddar, Barzani'den IŞİD yorumu, Bunlar Saddam'dan daha gaddar.

    Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, terör örgütü IŞİD ile mücadele edebilmek için uluslararası koalisyondan daha fazla ağır silah istedi.

    France24 televizyon kanalının sorularını yanıtlayan Barzani, şu ana kadar uluslararası koalisyondan talep ettikleri ağır silahları alamamaktan şikayetçi oldu.

    Barzani, ''Şu ana kadar aldığımız destek, ihtiyacımız karşılayacak olan seviyede değil. Biz kaliteli ve önemli miktarda ağır silah sistemlerine ihtiyaç duyuyoruz. Örneğin, zırhlı araç taşıyıcı ve helikoptere ihtiyacımız var. Bu tip silahları şu ana kadar alamadık'' diye konuştu.

    Kobani'deki çatışmalarla ilgili soru üzerine Barzani, IŞİD'in bu bölgede zayıfladığını ancak tamamen hareket kabiliyetini kaybetmediğini söyledi.

    IŞİD'i Saddam Hüseyin'den daha tehlikeli gördüklerini ifade eden Barzani, IŞİD'in kendi yandaşlarına bile gaddarlık yapabildiğini belirtti.

    Barzani, ''Bu yeni bir savaş, yeni bir taktik, yeni bir ideolojik savaş. IŞİD, barbar ve gaddar bir terör örgütü, bunlar bizim savaştığımız Saddam rejiminden bile daha gaddar''dedi.

    Bölgenin geleceği ile ilgili soru üzerine ise Barzani, Kürtlerin kendi geleceği ile ilgili kararı başkaları değil yine kendilerinin vereceğini ifade etti.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ