Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York'ta bir araya geldiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Avrupa'ya yönelen sığınmacılardan kaynaklanan krizi, Suriye'deki durumu ve iki ülke arasında bakanlar düzeyinde oluşturulması planlanan çalışma grubu konularını görüştü.

Davutoğlu, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri'ne katılmak üzere bulunduğu New York'ta, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Davutoğlu - Merkel görüşmesinde, öncelikle Avrupa'ya yönelen sığınmacılardan kaynaklanan krizin çözümüne yönelik Avrupa Birliği (AB) tarafından alınan kararlar ve Türkiye'nin AB'ye önerileri ele alındı. İki lider, Suriye'deki durum ve devam eden krizin çözümüne ilişkin değerlendirmelerini de paylaştı.

Görüşmede Almanya Başbakanı Merkel, Davutoğlu'nun sığınmacı sorunun çözümüne ilişkin önerilerini içeren mektubunu aldığını ve içeriğini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Suriye halkının kendi topraklarında, rejimin hava bombardımanı ve terörist örgütlerin saldırılarından korunmasının önemine dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, bu yöndeki önerilerinin AB tarafına da iletildiğini hatırlattı.

Davutoğlu ve Merkel, Türkiye ile Almanya arasında ikili planda oluşturulması kararlaştırılan bakanlar düzeyindeki çalışma grubunun, bilahare başta Türkiye'ye komşu konumdaki Yunanistan olmak üzere AB ülkeleri ve kurumlarıyla bir araya gelmesi konusunda mutabık kalırken, bu çalışmaların neticelerini önümüzdeki dönemde yeniden bir araya gelerek değerlendirme niyetlerini beyan ettiler.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, MAHMUD ABBAS İLE  GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM 70'inci Dönem Genel Kuruluna katılmak üzere geldiği ABD'nin New York kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. 

Başbakan Davutoğlu ve Filistin Devlet Başkanı Abbas New York'taki Grand Hayatt Otel'de bir araya geldi.

Gerçekleştirilen görüşmede, Başbakan Davutoğlu'na Dışişleri Bakanın Feridun Sinirlioğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da eşlik etti. 

DAVUTOĞLU-SALL GÖRÜŞMESİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile görüştü.

Davutoğlu, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri'ne katılmak üzere bulunduğu New York'ta, ikili görüşmelerle temaslarını sürdürüyor.

BM'de Kalkınma Zirvesi'nin 6 oturumundan birine Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile eş başkanlık yapan Davutoğlu, oturum öncesinde Sall ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeye Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katıldı. 


AA