Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

BM Genel Kurul toplantıları için ABD'nin New York kentinde bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerikan CBS televizyonunda Charlie Rose'un sorularını yanıtladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'e arka çıkmasını "meşru hükümeti destekliyoruz" diye tanımlayan Putin, "Suriye'deki krize, etkili hükümet yapılarını güçlendirmekten ve onlara terörizmle mücadelede yardım etmekten başka bir çözüm yok. Bunun yanında, onları, reformlar yapmaya ve rasyonel muhalefetle olumlu diyaloğa girmeye de teşvik etmek gerekli" dedi.

KARA HAREKATINA KRİTİK CEVAP

Putin, Rusya'nın kara harekatı için Suriye'ye asker gönderip göndermeyeceği sorusunu da şu sözlerle yanıtladı: "Suriye veya diğer herhangi bir devlette bir saha operasyonuna katılmayacağız. En azından şu anda öyle bir planımız yok. Ancak hem Esad hem de diğer ülkelerdeki partnerlerimizle çalışmalarımızı yoğunlaştırmayı düşünüyoruz."

"ESAD TERÖRLE SAVAŞIYOR"

Talep üzerine Esad yönetimine askeri ve teknik destekte bulunduklarını ve bunun yasal uluslararası anlaşma altında yürütüldüğünü vurgulayan Putin rejim ordusunun Suriye'deki tek "meşru" askeri güç olduğunu ve terörizmle savaştığını savundu.

"EĞİT-DONAT"A SERT ELEŞTİRİ

ABD'nin IŞİD'le mücadele kapsamında 5-6 bin ılımlı Suriyeli muhalifi eğitmeyi amaçladığını ancak sadece 60 kişinin programı tamamlayabildiğini hatırlatan Rusya Devlet Başkanı Putin, "Bunlardan sadece 4-5'i silahlarla savaşıyor. Geri kalanı ise ABD silahlarını aldıkları gibi IŞİD'e katıldı. ABD'nin yasadışı yapılara askeri destek sağlaması, çağdaş uluslararası hukuk ilkeleri ve Birleşmiş Milletler (BM) tüzüklerine aykırı" dedi.

"SURİYE'NİN YÜZDE 60'I IŞİD VE EL NUSRA KONTROLÜNDE"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Esad'in kendi halkını hedef alıyor?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:  "Bugün, devamlı Esad'in kendi halkıyla savaştığını söylüyorsunuz ama Suriye'nin yüzde 60'lık bölümünü kontrol edenlerin kim olduğuna bakın, IŞİD ve El Nusra gibi diğer terörist organizasyonlar."