Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Her yıl tüm ülke liderlerinin küresel sorunlara ilişkin görüş ve önerilerini dillendirme fırsatı buldukları BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un verdiği resepsiyonla başladı.

140'tan fazla ülkenin devlet ve hükümet başkanının katıldığı belirtilen BM Genel Kurulu Genel Görüşmelerinin ilk gününde konuşma yapacak liderler arasında Genel Sekreter Ban Ki-mun, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinpin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Küba Devlet Başkanı Raul Castro bulunuyor.Konuşmalarda öne çıkması beklenen konuların Suriye'de dört yılı aşan iç savaş, Yemen'deki çatışmalar, Akdeniz ve Ege'deki sığınmacı krizi, IŞİD ve aşırılıkçı terör ile iklim değişikliği gibi sorunlar olması bekleniyor.

Genel Kurul'da Türkiye'yi Başbakan Ahmet Davutoğlu temsil ediyor. Genel görüşmelerin açılış oturumuna katılan Davutoğlu, Genel Kurul'a çarşamba günü hitap edecek.

Davutoğlu bugün ayrıca BM'de basın toplantısı düzenleyecek.

BM toplantıları sırasında sonucu merakla beklenen görüşmelerden birisi Obama ile Putin arasında gerçekleşeceği belirtilen görüşme. Bu toplantıda özellikle Suriye konusunda iki liderin önemli kararlar alabileceği kaydediliyor. Ele alınması beklenen diğer bir konu ise Ukrayna'daki gelişmeler.

BAN Kİ MOON: 'DİPLOMATİK KRİZ SURİYE KONUSUNU KONTROLDEN ÇIKARDI'

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, BM Güvenlik Konseyi ve diğerlerinin 4 yıllık diplomatik tıkanıklığının Suriye krizinin kontrolden çıkmasına izin verdiğini kaydederek, "Özellikle beş ülke Suriye konusunda anahtar konumda. Bunlar Rusya, ABD, Suudi Arabistan, İran ve Türkiye. Taraflardan biri uzlaşmaya yanaşmadığı müddetçe sahada değişiklik beklemek faydasız" dedi.

Genel Sekreter, konuşmasında Suriye krizine önemli yer ayırarak, Suriyelilerin baskı, aşırlıkçılık, yıkım ve korku nedeniyle ülkelerini terk ettiklerini söyledi.

Soruna diplomatik çözüm bulunamamasını da eleştiren Ban, "BM Güvenlik Konseyi ve diğerlerinin 4 yıllık diplomatik tıkanıklığı Suriye krizinin kontrolden çıkmasına izin verdi. Çatışmayı sonlandırmak öncelikle Suriye'de savaşan tarafların sorumluluğunda. Ülkelerini harabeye çevirenler kendileri. Ancak çözüm için sadece Suriye'deki taraflara bakmak yeterli değil. Savaş bölgesel güç ve rekabetle de ilişkili. Ülkeye akan para ve silahlar ateşi körüklüyor" dedi.

AA