Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu New York'ta basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu toplantıda, Birleşmiş Milletler'de Filistin bayrağının bulunacağını belirterek "Ben daha önce yaptığım konuşmada BM'de Filistin bayrağının dalgalanacağını duyurmuştum"  dedi.

Davutoğlu, 'IŞİD'e karşı mücadelede Rusya ile işbirliği yapar mısınız?' sorusuna, ''IŞİD'le mücadele konusunda her ülkeyle birlik olmaya hazırız. IŞİD Türkiye için büyük tehlike" yanıtını verdi. 

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından başlıklar: 

2 milyon Suriyeli barındırıyoruz. Mültecilerin durumu BM'nin gündeminde.

Ben daha önce yaptığım konuşmada BM'de Filistin bayrağının dalgalanacağını duyurmuştum. Böyle bir şey bizi oldukça mutlu etti.

Mülteci krizi küresel bir krizdir. Bunu engellemek için Esed'in katliamlarını durdurmak gerekir.

"ANA SORUMLU ESED"


Türkiye mültecilere en çok kapı açan ülke. Şuanda da uluslararası camiada da Avrupa'ya doğru önemli bir göç dalgası var. Bunu da masaya yatırıyoruz. Ben de küresel göç konularıyla ilgili de bir açıklama yapacağım. Bu noktada küresel göç trajedilerini de anlatma fırsatı bulacağız.Suriye, gözümüzü kapatamayacağımız bir kriz.

Bence 3 yaşındaki Aylan'ın fotoğrafını kimse unutamaz. Bu bir bilinç sağladı. Alarm zillerini çaldırdı.Artık mülteci sorununun Suriye içerisinde çözülmesi konusunda ortak bir düşünce sağlanıyor. Burada o konuyu tartışıyoruz.

Mevcut mültecileri nasıl yöneteceğiz sorusu da konuşuyor. Şuana kadar bu mültecilerin yönetimi sadece komşu ülkelerin sırtına kalmıştı. Uluslararası camianın katkısı minimum düzeyde kaldı.Tüm bu insanı trajedinin bir numaralı sorumlusu Esed'dir. Varil bombaları, kimyasallar kullanmıştır. Bunlar savaş suçudur. Ülkenin sadece yüzde 14'ünü kontrol edilebiliyor. Bir geçişe ihtiyaç var, tüm tarafların katkılarıyla.

MESCİD-İ AKSA

Dün Abbas'la toplantı gerçekleştirdim. Ana konu Harem-i Şerif konusuydu. Mescid-i Aksa'nın kuşatılması bizi çok rahatsız ediyor. Abbas ve Kral Abdullah ile 'Ne yapabiliriz' diye konuştum. Türkiye bu nokta elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Filistin İsrail'in işlediği suçlara karşı korunmalı.

Göreceksiniz BM'de İsrail ve Filistin bayrağı eşit olacak.

"TÜRKİYE ÖZGÜR BİR ÜLKE"


Türkiye özgür bir ülkedir. Gazetecilere herhangi bire sınırlama söz konusu değildir. Gazetecilikle alakası olmayan eylemler yürütülüyorsa terör propagadansı yapıyorsa gereken yapılır. Gazetecilik objektif bir şekilde haberleri sunmaktır. Bunda herhangi bir sıkıntı ve sınırlama yok.

RUSYA İLE İŞBİRLİĞİ KONUSU

'IŞİD'e karşı mücadelede Rusya ile işbirliği yapar mısınız?' sorusuna Davutoğlu, ''IŞİD'le mücadele konusunda her ülkeyle birlik olmaya hazırız. IŞİD Türkiye için büyük tehlike. Asıl soru şu; IŞİD'i kim ortaya çıkardı? Esed'in katliam güçleri ortaya çıkardı. Bu çok önemli. Suriye rejimi ile IŞİD arasında işbirliği var.'' dedi.