Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Ülkede uzun süredir gündemde olan, 1948 tarihli Anayasa'da bazı değişikliklere ilişkin tasarı, parlamentonun üst kanadı olan Cumhuriyet Senatosu'nda yoğun tartışmalar arasında sürüyor.

Cuma günkü oturumda bu atışmaların dozunu, 2013 yılına kadar eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin partisinde siyaset yapmış olan, şimdi ise Senato'daki Özerklik İçin Liberal Popüler İttifakı adlı grubun başkanlığını yürüten Lucio Barani'nin "cinsiyetçi bir jesti artırdı.

İddiaya göre Barani, Senato başkanından, kendi grubuna üye Ciro Falanga'nın konuşmasına müdahale etmesini isteyen 5 Yıldız Hareketi'ne mensup Barbara Lezzi'ye, oral seksi (ağızdan ilişki) ima eden hareket yaptı.

Bunun üzerine öfkelenerek, oturum sırasında bağırmaya başlayan Lezzi, yakışıksız, cinsiyetçi ve kaba bir hareketle karşı karşıya kaldığını söyleyerek, başkandan Barani'ye disiplin cezası verilmesini talep etti.

Daha sonra gazetecilere açıklama yapan Lezzi, "Çok rencide oldum. Bazıları, Barani'yi kışkırttığımı söylüyor. 20 yıl önce bir mini eteğin, tecavüze yol açan bir kışkırtma unsuru olduğunu söylemeyi hissederdim. Şimdi ise neredeyse Taş Devri'ne döndük. Akıl alır gibi değil, bu maskülist bir şey" diye öfkesini dile getirdi.

AMACIM MİKROFONU İŞARET ETMEKTİ

Barani, söz konusu hareketle oral seksi değil, mikrofonu işaret ettiğini söyleyerek, "Grubumdaki senatör arkadaşımın konuşmasının uzun sürdüğünü söyleyerek, buna müdahale etmek istiyorlardı. Ben de 'bakın beceremediniz, konuşmasına devam ediyor' anlamında mikrofonu işaret ettim. Onlar hareketimi yanlış anladı sözleriyle kendini savundu.

Bu çirkin harekete maruz kalan Lezzi ise kesinlikle yanlış anlamadığını, Barani'nin ceza alması gerektiğini söyleyerek, "Bir özür dilerse olay burada kapanır dedi.

Bu arada Barani'ye öfke, Lezzi'ye ise destek yağdı. Barani'nin "oral seksö jesti yaptığını gördüğünü anlatan bir diğer kadın senatör Paola Taverna, oturum sırasında Barani'ye "Domuz diye bağırdı.

Senato eski Başkanı Renato Schifani ise, 5 yıl bu görevi yürüttüğünü, ancak böyle bir olayla ilk kez karşılaştığını söyledi.

Bir başka kadın parlamenter Cinzia Bonfrisco da, senatonun bir ordugaha çevrilemeyeceğini, Barani'nin bu ağza alınamayacak hareketinden dolayı derhal özür dilemesi gerektiğini söyledi.

SENATO MEYHANEYE DÖNDÜ

Tepkiler üzerine oturuma son veren Senato Başkanı Pietro Grasso, Pazartesi günü Barani'ye disiplin cezası verilip verilmeyeceğinin görüşüleceğini belirtti.

Barani'nin 15 gün senatodan men cezası alabileceği belirtiliyor. İl Fatto Quotidiano gazetesi haberi okuyucularla paylaşırken, her Anayasa görüşmesine "kasıtlı bir olayın damga vurduğuna ve bir türlü sonuca ulaşılamadığına dikkat çekerken, "Senato adeta meyhaneye döndü ifadelerini kullandı.

DHA