Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İsveç'in Värmland bölgesinde 16 yaşındaki bir kız çocuğunun geçtiğimiz noel tatilinde zorla evlendirildiğinin öğrenilmesi sosyal büro yetkilileri ile polisin harekete geçmesine neden oldu. Zaman zaman göçmen ailelerin küçük yaşta kız çocuklarını anavatanlarında töre evliliklerine zorladıkları gündeme gelmekle birlikte çocuk gelin vakasının ilk defa İsveç sınırları içinde yaşanmış olması yetkilileri de şaşırttı.

Suç Mağdurları Örgütü Başkanı Monica Ekström'ün insan haklarına karşı işlenmiş suç olarak değerlendirdiği olayın Cumartesi günü bir sosyal danışmanın olayı öğrenip polise suç duyurusunda bulunması ile ortaya çıktığı öğrenildi. Kriminal polis yetkilisi Hakan Bergström olayla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi.

Monica Ekström örgütün bu tip olaylarla ve töre şiddeti olaylarıyla ilgilenen bir birimlerinin olduğunu, son dönemde töreye dayalı şiddet ve baskı olaylarında ciddi bir artış gözlediklerini belirterek ‘‘Toplumda töresel şiddeti önlemeye yönelik bilgi birikim yok. Bana göre toplumumuzda neyin kabul edilip edilemeyeceği konusunda açık ve net olunmalıdır. Tabii ki toplumda değişik kültürlere müsaade edilecektir. Ancak kültür ve gelenek hiç bir zaman İsveç yasalarına ve insan hakları kurallarıyla çatışamaz.'' dedi.

Zorla evlendirme suçuna İsveç yasalarına göre dört yıla kadar hapis cezası verilebiliyor.

DHA