Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Haydarabad Üniversitesi'nde 26 yaşındaki doktora öğrencisi Rohith  Vemula'nın, ülkedeki düşük kastlardan görülen Dalitlere bağlı olması nedeniyle  üniversitedeki yurt ve kütüphane gibi bazı imkanlardan mahrum bırakılması üzerine  intihar ettiği belirtildi.
 
Olay ülke gündemine düşerken, üniversitedeki öğrenciler de dersleri  boykot edip eylem yaptı. Eylemde öğrenciler "Adalet istiyoruz" gibi sloganlar  attı.
 
Haydarabad Üniversitesi rektör yardımcısının intihar eden öğrenciyle  beraber alt kasttaki 4 kişiyi daha aynı şekilde üniversite imkanlarından men  ettiğini ifade eden eylemciler, idarenin 5 öğrenciyi cezalandırmak için aldığı  kararın, hükümet içindeki bir bakan tarafından alt kasttaki Dalitlere karşı  yapılan baskıyla ilgili olduğunu iddia etti. İddiaya göre bu öğrenciler, geçen  yıl Hindu milliyetçisi hükümet partisinin destekçisi bir grup öğrenciyle  uyuşmazlık yaşamıştı.
 
Dün başlayan ve bugün devam eden eylemlerde 8 kişiyi gözaltına alan  polis, Vemula'nın intiharıyla üniversite idaresinin ilgisi olup olmadığını  araştırıyor.
 
Bunun yanında, ülkenin batısındaki Mumbai eyaletinde de bir grup  öğrenci, rektör yardımcısının görevden alınmasını talep ederek olayı protesto  etti.
 
Vemula ile diğer 4 öğrenci, okul imkanlarından mahrum bırakıldıktan  sonra üniversitenin kapısının önünde bir çadırda beraber kalıyordu.
 
Hindistan'da kast sistemi İngilizlerden 1947'de bağımsızlık  kazanılmasının ardından yasa dışı sayılmasına rağmen ülkede hala sıkça rastlanan  bir sorun. Ülke yönetimi, ayrımcılığı önlemek adına belirli kontenjanlarla farklı  kasttan kişilere iş ve okul imkanı sunuyor.