• Canlı Yayın
  • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlık ve Spor Bayramı kutlu olsun
Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kanada’da Liberal Parti Hükümeti’nin 25 bin Suriyeli mülteci programı devam ederken, ülkeye bir önceki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında getirilen mülteciler kredi şoku yaşıyor.

Kanada’nın uyguladığı kuralda hükümet, mülteci olarak ülkeye kabul edilen kişilerin uçuş ve transfer maliyetlerini karşılamaları için kendilerine kredi sağlıyor. Uygulamaya göre bu kişiler Kanada’ya adım attıkları günden itibaren üç aylık bir süre içinde bu kredileri ödemeye başlamaları gerekiyor. Ancak bu kuraldan, 4 Kasım’da göreve gelen Trudeau Hükümetinin seçim vaadi olarak getirmeyi açıkladığı 25 bin Suriyeli muaf tutulmuştu.
Kanada’ya 4 Kasım’dan önce gelen ve sayıları henüz tam olarak açıklanmayan Suriyeli mültecilere, geri ödeme yapmaları konusunda bildirimler yapılmaya başlandı.

Uzmanlar ve bazı hukukçular, henüz adaptasyon sürecinde olan ve daha çalışmaya hazır olmayan mültecilerden kredi ödemelerinin istenmesinin, mülteciler üzerinde olumsuz etki yaptığını söylerken, mültecilerin iş eğitimi ve İngilizce derslerini almadan bu kredileri ödemek için çalışmaya başlamalarının, onların bir çok hizmetten mahrum kalmasına yol açacağı uyarısında bulundular.

Hükümetin sağladığı kredilerin ödeme süreleri ve uygulanan faiz oranları, verilen kredinin büyüklüğüne göre değişirken, örnek olarak bin 200 dolar ve altında olan kredilerin geri ödeme süresinin en fazla 12 ay olduğu, 4 bin 800 dolar ve üstünde olan kredilerin geri ödeme süresininse 72 aya çıktığı belirtildi.

BAKAN: İNCELİYORUZ 

Bu arada, sıkıntının basına yansımasının ardından bir açıklama yapan Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı John McCallum, uygulamanın 25 bin Suriyeli mülteci programını kapsamadığını duyurdu. Uygulamanın göreve geldikleri 4 Kasım 2015 tarihinden önceye ait olduğunu söyleyen Bakan John McCallum, konuyu incelediklerini kaydetti. McCallum, Kanada'ya gelen Suriyeli mültecilerden faizi ile ödemeleri istenilen kredilerden feragat etmeyi düşündüklerini ve devam eden incelemenin yakında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

AA