Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA) haberine göre, ülkeye turist olarak giren Otto Frederick Warmbier isimli bir ABD’linin, ‘Kuzey Kore vatandaşları arasındaki birliği bozmayı amaçladığı’ gerekçesiyle tutukladı. Yetkililer, ABD'deki Virginia Üniversitesi öğrencisi Warmbier'in Washington yönetimiyle bağlantıları olduğunu ve Kuzey Kore'deki eylemlerinin soruşturulduğunu belirtti.

Bu arada, Çin merkezli turizm şirketi Young Pioneer Tours, müşterilerinden birinin Kuzey Kore'de tutuklandığını doğruladı. Çin'den Kuzey Kore'ye tur düzenleyen şirket, Warmbier'in ailesine konuyla ilgili bilgi verildiğini kaydetti.

Pyongyang ile Washington arasındaki ilişkilerin gerildiği geçmiş dönemlerde de Kuzey Kore’deki ABD vatandaşlarını tutuklamıştı. Pyongyang yönetiminin 6 Ocak'ta hidrojen bölgesi denediğini açıklamasının ardından, ABD ve Güney Kore yönetimi Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımları artırmaya hazırlanıyordu.

GÜNEY KORE’DEN KUZEY KORE’Yİ ‘DIŞARDA BIRAKALIM’ ÖNERİSİ

Öte yandan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye, hidrojen bombası denediğini iddia eden Kuzey Kore'yi dışarıda tutarak, ABD, Rusya, Japonya, Çin ve Güney Kore'nin görüşmeler yapması konusunda öneride bulundu. Park ayrıca, Kuzey Kore'nin en önemli ortağı sayılan Çin'in gerekli ve etkili önlemler alarak Kuzey Kore'nin nükleer program geliştirmenin faydasız olduğunu fark etmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Pyongyang yönetimi, nükleer silahsızlanma karşılığı verilecek yardım konusunun görüşüldüğü Seul, Washington, Tokyo, Pekin ve Moskova'nın bulunduğu altılı görüşmelerden 2008 yılında ayrılmıştı.