Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

A VrupA’da sığınmacı akımına ilişkin sert eleştiri korosuna Fransa Başbakanı Manuel Valls da katıldı. İsviçre’nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarına katılan Valls, göçmen krizinin Avrupa idealini tehlikeye attığını dile getirdi. BBC’ye konuşan Valls, “Eğer Avrupa kendi sınırlarını korumayı başaramazsa AB ideali sorgulanır hale gelir’’ ifadesini kullandı. Valls, büyük bir tehlikede olduğunu söylediği AB’nin sınırlarını koruyamaması durumunda üye ülkeleri arasında serbest geçişi sağlayan “Schengen sisteminin de öleceği” uyarısında bulundu.

‘MERKEl CESUS AMA’

Fransa Başbakanı, Irak ve Suriye’deki korkunç savaştan kaçan herkesin Avrupa’ya kabul edilemeyeceğini de belirterek, göçmen krizinin Avrupa toplumlarını istikrarsızlaştıracağını savundu. Mülteciler konusunda Almanya Başbakanı Angela Merkel’in tutumunu da eleştiren Başbakan Valls, “Gelin, hepiniz kabul edileceksiniz” tarzındaki mesajların kitleleri harekete geçirebileceğini aktardı. Valls, bugün Avrupa’da konuşulanların birkaç saniye sonra tüm mülteci kamplarında yankılanabileceğine dikkat çekti.

Avrupa’ya yönelik mülteci akınından Merkel’i sorumlu tutmadığına da açıklık getiren Valls, “Angela Merkel cesaretle davrandı. Mültecilere kapılarını hem insani değerler hem de Almanya’nın bu mültecilere ihtiyacı olduğu için açtığını söyledi’’ diye konuştu. Fransa Başbakanı, ancak yılbaşı gecesi köln’de yaşananlar ve devam eden göçmen akınının, AB’nin sınırlarına kalıcı çözümler bulması gerektiğini ortaya koyduğunu ileri sürdü.