Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Avrupa Birliği sığınmacı krizi nedeniyle birliğin temel değerlerinden olan ‘Dolaşım Serbestisi’nden ödün vermeye hazırlanıyor. Yarın Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir araya gelecek birliğin Schengen sistemine üye 26 ülkesinin içişleri bakanları, 30 yıldır uygulanan Schengen sisteminin 2 yıl askıya alınmasını tartışacak. AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’in Sözcüsü Natasha Bertaud, “Komisyon böyle bir seçeneğe karşı hazırlıklı” diyerek konunun görüşüleceğini doğruladı.

MAYISTA SINIRLAR KAPANACAK

Yarınki zirvede Schengen’in askıya alınma kararı çıkarsa mayıs ayında uygulamaya geçilecek. Çünkü Almanya’nın geçen ay ilan ettiği 6 aylık pasaport kontrolü momerandumu mayıs ayında sona eriyor. İsveç, Avusturya, Fransa, Danimarka ve (AB üyesi olmamasına rağmen Schengen üyesi olan) Norveç acil sınır kontrollerine başlamıştı. Fransa Başbakanı Manuel Valls, önceki gün Davos’ta, “Sınırları kontrol altına almazsak, sadece Schengen değil Avrupa ideali de ölür” açıklamasını yapmıştı.

400 MİLYON

Schengen anlaşmasına 23 AB üyesi ülke ile AB üyesi olmayan İsviçre, İzlanda ve Norveç imza attı. Schengen bölgesinde 400 milyon insan yaşıyor.

ORBAN: TEK BİR MÜLTECİ BİLE GEÇMEYECEK

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sığınmacı karşıtı açıklamalarına bir yenisini ekledi. Orban, “Artık tek bir mültecinin geçmesine bile izin vermeyeceğiz” dedi. “Balkan güzergâhı adı verilen yol nereden geçerse geçsin, Macaristan’dan geçmeyeceği kesin” diyen Orban, geçen yıl Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına tel örgü çektirmişti. Böylece Macaristan’a gelen mülteciler, duvarı geçemeyince Hırvatistan ve Slovenya’ya gitmeye başladılar. Kamuoyu yoklamaları, Orban’ın ülkeye sığınmacı alımının durdurulması yönündeki tavrına desteğin yüzde 80’e ulaştığını gösteriyor.

"YUNANİSTAN'I ATALIM!"

Avusturya İçişleri Bakanı Johanna Mikl-Leitner “Welt am Sonntag” gazetesine Yunanistan’ın Schengen üyeliğine ilişkin sert açıklamalarda bulundu. Mikl-Leitner, “Atina hükümeti birliğin dış sınırlarının güvenliğine yönelik daha ciddi adımlar atmazsa artık Yunanistan’ın Schengen bölgesinden çıkartılması açık açık masaya yatırılmalı” ifadelerini kullandı.

-20 DERECEDE UMUDA YÜRÜYÜŞ

Avrupa ülkeleri sınırlarını sığınmacılara tamamen kapatmaya hazırlanırken, binlerce sığınmacı -20 derece soğuğa ve yer yer 2 metreye ulaşan kara rağmen Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan üzerinden Avusturya ve Almanya’ya doğru yürüyüşünü sürdürüyor. Savaştan kaçan ve karı sadece filmlerde gören çoğu Suriyeli’den bazılarının bacaklarının kırıldığı ve yürüyüşü tamamlamadan ölmelerinden korkulduğu belirtiliyor.