Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

DAEŞ’in Paris’e saldıran militanlarını ‘oynattığı’ videoda hedef gösterdiği Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande resmi ziyaret için Hindistan’a giderken, örgütün tehditleri Hollande’dan önce ülkenin bağımsızlığa kavuşmasını sağlayan Mahatma Gandi’yi buldu.

Kuzeybatıdaki Dudu köyünde yer alan Gandi heykelinin üzerine DAEŞ yanlısı ve yarın Hollande’ın da katılacağı Cumhuriyet Günü kutlamalarında saldırı düzenleneceği uyarısı yapan slogan ve tehdit mesajları yazıldı.

Twitter’da paylaşılan fotoğraflarda beyaz heykelin baş kısmının kahverengiye boyandığı, geri kalan kısmının ise tamamen yazıyla kaplandığı görüldü. Diğer taraftan heykelin üstüne yazılan yazılar arasında DAEŞ olması da dikkat çekti.

​Diğer taraftan Hindistan’daki CNN muhabirleri, köye güvenlik ekiplerinin konuşlandırıldığını aktardı. Nitekim First India News sitesi, bölge halkının gergin ve kızgın olduğunu ve polisin sorumluları yakalamak için elinden geleni yapmasını istediğini yazdı.

ASKERİ ARAÇ PLAKALARI ÇALINDI

Başkent New Delhi’de de dün birçok askeri araç plakası çalınmıştı. Bu plakaların, teröristler tarafından girilmesi yasak askeri bölgelere sızmak için kullanılmasından endişe ediliyor.

KUTLAMALARA KATILAN 5. FRANSA LİDERİ

Beraberindeki 5 bakan ve 50'ye yakın şirket temsilcisiyle 3 günlük resmi ziyaret için Hindistan’da olan Hollande, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Hindistan-Fransa CEO Zirvesi'ne katıldı. Hollande'ın, yarınki kutlamalara baş konuk olarak katılması planlanıyor. Hollande, Hindistan'ın Cumhuriyet Günü kutlamalarına katılan 5. Fransa cumhurbaşkanı olacak.

HOLLANDE: KORKMUYORUZ

Öte yandan Hollande, DAEŞ’in videosuna ilişkin yaptığı açıklamada, tehditlerin Fransa'nın terörle mücadelesini zayıflatamayacağını ve ülkesinin tehditlerden korkmadığını söyledi.

İNGİLTERE: PROPAGANDA

Bu arada videoda hedef gösterilen bir diğer ülke olan İngiltere’den de açıklama geldi. Başbakanlık, videoyu ‘propaganda’ olarak niteleyip DAEŞ’in zayıflamakta ve geri çekilmekte olduğunu vurguladı.