Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Derginin bu yıl ilk defa yayınladığı listeye göre, ABD'deki "California Institute of Technology" üniversitesi ilk sırada yer buldu. Fransa'daki "École Normale Supérieure" ikinci sıraya yerleşirken, üçüncü ise yine Fransa'daki "École Polytechnique" oldu.

"Öğrenci sayısı 5 binden az olan" ve "4'den fazla disiplinde eğitim, araştırmanın yapıldığı" kurumların değerlendirilmesiyle hazırlanan listede, Koç Üniversitesi 8'inci, Sabancı Üniversitesi de 10'uncu sırada yer aldı.

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türk üniversitelerinin listedeki yerlerine ilişkin yaptığı açıklamada, "İş üniversitelere gelince, büyüklük önemli. Bazı öğrenciler için büyük en iyisi, ancak bazıları için doğru seçenek, ufak üniversiteler. Küçük üniversiteler öğretim üyelerinin daha fazla desteği ve ilgisiyle, potansiyel olarak öğrencilere daha samimi bir çevre sağlayabilir. Türk enstitüleri, 'Dünyanın En İyi Sınırlı Kontenjanlı Üniversiteleri 2016' sıralamasında çok iyi temsil edildi" ifadelerini kullandı.

AA