Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Bir süredir Sırbistan ve Kosova devletleri arasında ilişkilerin normalleşmesi için yapılan görüşmeler adına Brüksel'de iki ülke lideri bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Sırbistan Başkanı Aleksander Vucic, Kosova Başbakanı İsa Mustafa hazır bulunurken, Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de görüşmeye üçüncü taraf olarak katıldı.

Üçlü yapılan görüşmenin yanında Mogherini, taraflarla başbaşa birer görüşme de gerçekleştirdi. Kosova'daki Sırp belediyelerin durumu, ülkeler arasında serbest geçiş ve seçimler konuları tartışılan başlıca konular arasında yer aldı.

Sırp Başbakan, görüşmelerin uzun ve zor olacağını bildiklerini ancak Sırbistan'ın en zor konularda bile diyaloğa açık olduklarını ifade etti.

Kosova Başbakanı İsa Mustafa ise bir Sırp televizyonuna yaptığı açıklamada, Brüksel anlaşmasının uygulanacağını, Sırp belediyelerin durumu ile alakalı düzenlemeler yapılacağını ifade etti. Mustafa, Sırplar'ın Kosova içinde harici bir düzen kurmaları konusuna karşı olduklarını beyan etti.

CHA