Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubin'in, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yolsuzluğa karıştığı yönündeki sözlerine ilişkin soruyu yanıtlayan Toner, Rusya hükümetine, hükümet dışı aktörlerle ilişkileri durdurarak daha şeffaf bir tablo çizmeleri yönünde uyarılarda bulunduklarını, Moskova'ya uyarılarda bulunmayı sürdürdüklerini söyledi.Mark Toner, Rus hükümetinin yolsuzluğu hakkındaki ABD'nin düşüncelerinin çok iyi bilindiğini belirterek, Rus hükümetinin her aşamasında yolsuzluk olduğu yönündeki kaygılarının sürdüğünü söyledi.

Toner, dünya çapında yaşanan yolsuzlukların demokratik kurumları, ekonomik yatırımları, ekonomileri derinden etkilediğini vurgulayarak, “Yolsuzluk çok büyük bir sorun. Yolsuzluk ve Rusya'daki yolsuzluklar ve bunun yarattığı etkiler konusunda endişeliyiz. Rusya'yı, yolsuzluklara karşı koyma konusunda uyardık, uyarmaktayız" dedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in servetine yönelik bir bilgisi olmadığını anlatan Toner, “Tahminde de bulunmak istemiyorum. Ama yolsuzluğa karşı ABD'nin soruşturma başlatıp başlatmayacağı konusunda söyleyecek bir şeyim yok" diye konuştu.

DHA