Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Brezilya'da savcı Cassio Conserino'nun ofisinden yapılan açıklamada, soruşturma kapsamında mahkeme celbi gönderilen Silva ve eşi Marisa Leticia'nın 17 Şubat'ta ifade vereceği belirtildi.

Savcıların bu hafta içinde, ülkenin önde gelen inşaat şirketlerinden OAS'ın da içinde olduğu, devlete ait petrol şirketi Petrobras yolsuzluk skandalında, paranın bir kısmının gayrimenkul işlemler yoluyla aklanıp aklanmadığını araştırdığı ifade edildi.

Silva'nın para aklamak adına OAS'nin inşa ettiği apartmandan daire satın aldığı öne sürülüyor.

Silva kendisinin ve eşinin Guaruja kentinde apartman dairesi satın alma hakkı olduğunu ancak asla almadıklarını ifade etti.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Petrobras soruşturması kapsamında, Brezilya Ulusal Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı Cunha Eduardo'nun yanı sıra bir senatör ve iki devlet bakanının da evinde arama yapılmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yapmıştı. Rousseff'in başkanlığı sırasında şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

AA