Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İsmail KORKMAZ/BULGARİSTAN

Bulgaristan’da bir haftadır süren Osmanlı dönemi Bulgaristanı ile ilgili olarak yaşanan tartışmalar düzenlenen sokak gösterilerine dönüştü. Başbakan Boyko Borisov’un Eğitim ve Bilim Bakanı Todor Tanev’in istifasını istemesine rağmen radikal düşünceli Koalisyon ortağı Vatansever Cephe’ye bağlı siyasilerin kışkırttığı bazı küçük gruplar dün başta başkent Sofya olmak üzere Plovdiv (Filibe), Sopot, Karlovo (Karlıova), Panagyurishte, Smolen, Rakovski, Varna, Stara Zagora( Eski Zağra) ve Nova Zagora (Yeni Zağra) da bir grup akademisyenin ders kitaplarında Bulgar tarihini yeniden yorumlama önerisini protesto etti.

Protestocular Bulgar kimliği ve Bulgar halkının geçmişini değiştirmek istemenin yanlış olduğunu beyan eden sloganlar eşliğinde Ivan Vazov, Hristo Botev ve diğer ulusal liderlerin portreleri ile çeşitli pankartlar taşıdılar. Sosyal ağlar üzerinden de örgütlenen protestocular ülkede bir haftadır süren tartışmaları devam ettirirken Başbakan Boyko’nun istifasını istediği Eğitim ve Bilim Bakanlığı uzmanları bakanlık personeli Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Banya Kastreva, Eğitim Bakanı Kabine Şefi Müyesser Solak ve Eğitim Programları ve Eğitim İçeriği Müdürü Evgenya Kostadinova ve Bakan Todor Tanev’in görevden ayrılıp ayrımayacağı merak konusu.

Hükümeti oluşturan ve aralarında ülkedeki Türklerin de desteklediği Hürriyet Şeref ve Halk Partisi’nin de içinde yer aldığı Reformcu Blok lideri ve Başbakan Yardımcısı Meglena Kuneva, Başbakan Borisov’un kendisine verdiği süreye rağmen henüz kararını açıklamış değil. Eğer koalisyonu oluşturan partiler ve siyasi hareketler içinde yaşanan kriz hakkında uzlaşma sağlanamaz ise Bulgaristan’ın yeni bir seçim sürecine yönelmesi kaçınılmaz gibi. Geçen hafta bir grup akademisyenin ders kitaplarında Bulgar tarihini yeniden yorumlama çabası krize neden olmuş Osmanlı yönetimi dönemini yeniden ele almak isteyen Eğitim ve Bilim Bakanlığı uzmanları ile Bakan Todor Tanev’e karşı ülkede linç kampanyası başlatılmıştı.

Fanatik Bulgarların yürüttüğü anti propaganda ve koalisyonu oluşturan hükümete destek veren Vatansever Cephe yetkililerinin konuyu parlamento gündemine taşıması üzerine Başbakan Boyko Borisov Eğitim ve Bilim Bakanı Prof. Todor Tanev ile ekibinin istifa etmesini istemişti. İstifası istenen bakanlık görevlileri tarih kitaplarında yer alan Osmanlı dönemine ait bilgilerin revize edilerek kin ve nefret söylemi içeren konu başlıklarının değiştirilip yeni eğitim programında “Osmanlı köleliği” ve “Osmanlı hükümdarlığı” kavramları yerine “Bulgarların Osmanlılarla beraber ortak yaşadıkları dönem”, “Osmanlı iktidarı” kavramlarının yer almasını talep etmişti. Önermeyi yapan akademisyenler 500 yıllık Osmanlı yönetimi döneminde Bulgaristan’da Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında karşılıklı etkileşimden bahsetmiş ve bunu kölelikten uzak bir yaşam biçimi olarak yorumlamıştı.