Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu İranlı mevkidaşı Cevat Zarif ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu, Suriye'nin toprak bütünlüğünün Türkiye için önemli olduğunu kaydetti.

Bakan, İran ve Türkiye Dışişleri bakanlıkları olarak bölgenin istikrarı ve güvenliği için birlikte çalışacaklarını kaydetti.

 

Konuşmasında, Türkiye ve İran'ın iki kardeş ülke olduğunun altını çizen Mevlüt Çavuşoğlu, "Bu yıl ilişkilerimizin daha da ileri götürmek için ortak irademizi hem uygulamada, hem de aldığımız kararlarda göstermek istiyoruz. Sayın Başbakanımızın 4-5 Mart ziyareti son derece başarılı idi. İran ve Türkiye iki kardeş ülke. İki ülke arasındaki işbirliği ülkelerimizin yanı sıra, bölge güvenliğine de katkı sağlar. Hem ticari, hem siyasi alanda ortak hedeflerimiz var" dedi. Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ticaret ve enerji konularındaki işbirliğinin de geliştirilmesi anlamında adımlar atılacağını belirterek, "Bu kararı uygulama konusunda her iki tarafın da karara saygısı var. Biz; İran ile ticaret hacmimizi 30 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Bunun için tüm mekanizmaları işletmemiz gerekiyor. Turizm alanında da işbirliğimiz var. Nevruz zamanında İstanbul ve Antalya'ya çok sayıda İranlı kardeşimiz geliyor tatil için. Antalya ve Alanya havaalanlarına uçuşların doğrudan yapılması konusunda düşüncelerimizi söyledik. Yani seyahatin önündeki engelleri kaldıracağız" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ilişkilerin öneminin altını çizerek şunları söyledi:

"İki ülke, bölgede var olan sorunların çözümüne birlikte katka sağlayabilir. Suriye'de önemli bir fırsat yakaladık. Çatışmaların durdurulması için Türkiye ve İran birlikte hareket etmiştir. Önümüze çıkan bu fırsatı, özellikle kalıcı bir ateşkes ve siyasi bir çözüm için iyi değerlendirmeliyiz. Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğü Türkiye ve İran için de önemli. Bu konuda birlikte adım atmaya devam edeceğiz. Toprak bütünlüğünün korunması için her türlü çabayı sarf etmeye devam edeceğiz. Bölgemizde elbette başka sorunlar da var. Yemen ve Irak'taki durumu takip ediyoruz, Libya'da da sorunlar var. Bölgenin istikrarı için, Müslüman ülkeler arasında işbirliği çok önemli. Biz, İran ve Suudi Arabistan arasında yaşanan sorunların yine aynı şekilde kardeşlik duygularıyla aşılmasını arzu ediyoruz. İki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için katkı sağlamaya devam edeceğiz. Nisan ayında düzenleyeceğimiz İslam Zirvesi'nin de buna vesile olmasını arzu ediyoruz".

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği üyesi ülkelerle yapılan anlaşma gereği 20 Mart'tan sonra 5 Yunan adasına ulaşan göçmenlerin hepsinin Türkiye'ye alınacağını söyledi. Çavuşoğlu, "Bu uygulama için 15 günlük bir süre gerekiyor. Yarına kadar bu adalara varan mültecilerin boşaltılması yani Yunanistan'a gitmesi gerekiyor. Yarından itibaren gelenler alınacak. Bu anlaşma gereği, Türkiye'ye yaklaşık 2 hafta sonra göçmenler gelecek. Aynı gün, aldığımız kaçak göçmen sayısı kadar Suriyeli göçmeni Avrupa Birliği alacak." dedi.

Zarif de konuşmasına İstanbul'da yaşanan terör saldırısına değinerek başladı ve tüm terör saldırılarını lanetledi tüm ölenler için Türk halkına başsağlığı diledi.

Zarif, Türkiye ile çok daha güçlü ilişkilerinin olmasını istediklerini belirtti, "Bölgedeki ortak tehlikeyi işbirliği ile sonlandırmak istiyoruz", dedi.

AA