Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kazakistanlılar bugün yeni dönemde görev yapacak milletvekillerini seçmek üzere 14 eyalette sandık başına gidiyor. Yerel saat ile 07.00 de başlayan oy verme işlemi akşam 20.00'de sona erecek.

Kazakistan'da 9 milyon 791 bin 165 kayıtlı seçmen 9 bin 840 sandıkta milletvekili seçimi için oy kullanacak. Halkın yoğun ilgi gösterdiği seçimleri 817 yabancı gözlemci ve 147 gazeteci takip ediyor.

Seçimi gözlemci olarak takip eden Rusya Federal Meclisi Devlet Duması Birinci Başkan Yardımcısı Yosif Kozon, seçimlerin geçen yıl yapılan cumhurbaşkanı seçimleri gibi güzel geçeceğinden emin olduğunu söyledi.

107 milletvekilinden oluşan Kazakistan Meclisi'nin 98 milletvekili seçmenin verdiği oylarla seçilirken kalan 9 milletvekili ise Kazakistan Halkları Asamblesi tarafından belirlenen adayların cumhurbaşkanı tarafından atanmasıyla seçiliyor.

Kazakistan Meclisi'nin 13 Ocak'ta erken seçime gidilmesi yönünde aldığı kararı Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in onaylaması ile 20 Mart'ta erken seçim kararı alınmıştı.

CİHAN