Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen terör saldırılarından sonra Alman şirketleri de önlemler aldı.

Alman havayolu şirketi Lufthansa’dan yapılan açıklamada, Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nın kapatıldığına işaret edilerek bugün 25 uçak seferinin iptal edildiği ve bundan yaklaşık 2 bin yolcunun etkilendiği belirtildi. Frankfurt ve Münih’ten Brüksel’e doğru giden iki uçağın Lüttich ve Köln havaalanlarına yönlendirildiği kaydedildi.

Açıklamada, 22 ila 28 Mart için Brüksel’e gidiş veya kentten geliş uçak biletine sahip yolcuların uçuş tarihini ücretsiz olarak değiştirebileceğine işaret edildi.

Alman otomobil şirketi Audi de Brüksel’deki fabrikada üretimin durdurulduğunu bildirdi.
Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu fabrikadaki yaklaşık bin 100 çalışanın evde kalmasının istendiği belirtilerek şirketin Belçika hükümetinin çağrısına uyduğu ve güvenlik birimlerinin atacağı adımları bekleyeceği ifade edildi.


Öte yandan Almanya’da hükümetin küçük ortağı Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer, terör saldırılarını kınayarak “Saldırganlar bilinçli bir şekilde Avrupa’nın kalbini hedef aldılar ve Avrupa’nın değerleri olan demokrasi ve özgürlük haklarına olan nefretini gösterdiler.” ifadesini kullandı. Şimdi dayanışma içinde olunması gerektiğini vurgulayan Seehofer, dikkatli olunması ve Avrupa’da terörizmle hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi .


BULGARİSTAN DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİ ARTTIRDI

Bulgaristan İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova, Brüksel'deki saldırıların ardından ülkedeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını duyurdu.

Bıçvarova, Bulgaristan’daki polis birimlerinin harekete geçirildiğini, kalabalık yerlerdeki güvenlik önlemlerinin artırıldığını ve gece saatlerinde Sofya’da bazı metro istasyonlarında tatbikatlar yapılacağını belirtti.

Bulgaristan’a yönelik doğrudan bir terör tehdidinin bulunmadığını söyleyen İçişleri Bakanı Bıçvarova, yapılacak tatbikatın daha önce planlandığını ifade etti.

Ülkenin tüm sınır ve gümrük kapılarında sıkı kontrollerin yapılacağını vurgulayan Bıçvarova, ülke sınırlarının geçişlere kapatılmayacağını söyledi.

AA