Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD’de Arizona ve Utah eyaletlerinde gerçekleştirilen ön seçimlerde Cumhuriyetçilerden Donald Trump ve Ted Cruz birer kez güldü.

ABD’de Başkan Barack Obama’nın koltuğunu devralacak ismi belirleyecek seçimler için Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ön seçim süreci tüm hızıyla sürerken, başkanlık yarışına üç eyalette yapılan ön seçimlerle devam edildi.

Arizona ve Utah eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem Cumhuriyetçi Parti ön seçimleri gerçekleştirildi. Demokratlar ayrıca Idaho eyaletinde sandığa gitti.

ARIZONA'DA TRUMP, UTAH'DA CRUZ

Cumhuriyetçi Parti cephesinde Arizona eyaletindeki ön seçimi iş adamı Donald Trump önde tamamladı. Eyaletteki kamuoyu yoklamalarında önde görülen Trump oyların yüzde 47’sini aldı. Trump bu sonuçla eyaletteki 58 delegenin tümünü hanesine yazdırmayı başardı. Arizona’da Teksas Senatörü Ted Cruz ikinci gelirken, Ohio Valisi John Kasich ise son sırada yarışı tamamladı.

Utah’ta yapılan ön seçimde ise gülen Cruz güldü. Oyların yarısından fazlasını elde eden Cruz, eyaletteki 40 delegeyi de kazanmış oldu. Kasich’in ikinci olduğu eyalette Trump yarışı en arkada tamamladı.

DEMOKRATLARDA DA EYALETLER BÖLÜŞÜLDÜ

Demokrat Parti cephesinde eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, rakibi Vermont Senatörü Bernie Sanders’ı Arizona’da oyların yüzde 60’ını alarak geride bıraktı. Clinton bu eyalette 40, Sanders ise 16 delege kazandı.

Utah’ta ise Sanders oyların yarasından fazlasını elde ederek 18 delegeyi hanesine ekledi.

Demokratların Idaho’daki ön seçimlerin sonuçları ise ilerleyen saatlerde belli olacak.

AA