Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, temaslarda bulunmak için geldiği Rusya'da mevkidaşı Sergey Lavrov'la görüştü.

Ukrayna ve Suriye krizleri, Rusya-Almanya ilişkileri ve terörle mücadele konularının ele alındığı görüşme sonrasında Steinmeier ve Lavrov ortak basın toplantısı düzenledi.

Steinmeier, Suriye'de krizin aşılması yönünde önemli ilerleme kaydedildiğini belirterek, tüm halkların barış içerisinde yaşayabileceği tek bir laik devlet üzerinde uzlaşma sağlanması için çabaların sürdürülmesi gerektiğini ifade etti.

Almanya'nın Rusya'da 22 yıl hapis cezasına çarptırılan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko konusuna müdahil olup olmayacağı sorusunu Steinmeier, "Bu konuda insani bir çözüm bulunmasını ümit ediyorum" şeklinde yanıtladı.

Lavrov ise Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun Savçenko ile iki Rus esiri değişme teklifinden haberdar olduklarını, bu konudaki nihai kararı Devlet Başkanı Vladimir Putin'in vereceğini belirtti.

Terör sorununa da değinen Lavrov, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatına (AGİT) terörle mücadelede daha etkin rol üstlenme ve saldırıların önlenmesi için bilgi paylaşımı yapılması çağrısında bulundu.

Sergey Lavrov, hükümetler arası üst düzey ekonomi komisyonunun tam şekilde yeniden faaliyete geçmesi hususunda Rusya ve Almanya arasında mutabakat sağlandığını bildirdi.