Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasında sığınmacılara ilişkin anlaşmanın yürürlüğe girmesinin üzerinden bir haftayı aşkın süre geçerken, adalardaki kamplarda bulunan sığınmacılar bekleyişlerini sürdürüyor.

Midilli'nin Moria kampındaki sığınmacılar, zorlu yolculuklarını, kamp koşullarını ve gelecek beklentilerini anlattı.

Ölüm ve açlık tehlikesinden kaçmak için Suriye'nin Halep kentinden eşiyle yola çıkan Emine isimli 40 yaşındaki kadın, Türkiye'de yaklaşık bir ay kaldıklarını, ardından kişi başı 700 dolar ödeyerek anlaşmanın yürürlüğe girdiği 20 Mart'ta eşiyle birlikte Ege Denizi'nde tehlikeli yolculuğa çıktıklarını söyledi.

Ancak Ege'yi geçme macerasını hayat arkadaşını kaybederek tamamladığını dile getiren Suriyeli kadın, botun çok kalabalık olduğunu ve eşinin kalbinin bu zorlu yolculuğa dayanamadığını belirtti.

Emine isimli kadın, artık kampta kalmak istemediğini kaydederek, "Buradan gitmek istiyorum. Bir odada 10 kişi kalıyoruz. Neresi olursa artık. Türkiye'ye dönmek istemiyorum. Belki Almanya olur." şeklinde konuştu.

Kampta, parmak izleri alınarak kayıt altına alındıklarını aktaran Suriyeli kadın, kendilerine bilgi verilmediğinden ve ne yapacaklarını bilmediklerinden yakındı.

"KİMSE BİZE BİLGİ VERMEDİ"

Suriye'nin Dera kentinden yola çıkan ve Emine ile aynı botta yolları kesişen 20 yaşındaki Seca isimli Suriyeli kadın da eşinin halen Suriye'de olduğunu söyledi.

Ailesinin ulaştığı Avusturya'ya gitmek istediğini dile getiren Suriyeli kadın, "Kayıt edildik ancak kimse bize bir bilgi vermedi. Hiçbir şey bilmiyoruz. Sadece kalıyoruz." ifadelerini kullandı.

Dün intihar saldırısıyla sarsılan Pakistan'ın Lahor kentinden yola çıkan 22 yaşındaki Ali ise pasaportu olmadığını ve bin dolar ödeyerek Midilli'ye ulaştığını anlattı. Kampta koşulların kolay olmadığına dikkati çeken Pakistanlı genç, ne kadar burada kalacakları hakkında ise bir fikri bulunmadığını belirtti.

AB ve Türkiye arasındaki anlaşmanın yürürlüğe girdiği 20 Mart tarihinden itibaren Yunan adaların geçiş yapan sığınmacılar iltica talepleri hakkındaki işlemlerin ardından 4 Nisan'da Türkiye'ye geri gönderilebilecek.

AA