Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İran, Suriye'deki Palmira antik kentinin terör örgütü DAEŞ'ten geri alınması dolayısıyla Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a kutlama mesajı gönderdi. Mesajda, İran'ın Suriye yönetimine olan desteğinin devam edeceği belirtildi.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şamhani tarafından Esad'a gönderilen mesajda, "Suriye devleti ve ordusunun işgal olunmuş toprakların teröristlerden geri alınması için gösterdiği azim ve kararlılık gurur vericidir " denildi.

Mesajda Şamhani, İran devleti ve silahlı kuvvetlerinin Suriye devleti ve Direniş Cephesi'ne olan "tam desteğini" devam ettireceğini ifade etti.

Mesajda, Suriye barış görüşmelerine de değinilerek, "Bazı ülkeler, teröristleri barış görüşmelerine müdahil edip onları aklamak yerine çabalarını Suriye yönetimine destek vermeye ve gerçek terörizme mücadeleye yoğunlaştırmalılar " ifadelerine yer verildi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Palmira kentinin IŞİD’den geri alınmasına ilişkin gazetecilere yaptığı değerlendirmede, "Palmira'nin kurtuluşu, Rusya ve Suriye arasındaki koordinasyonun iyi olduğunu göstermiş oldu. Suriye'deki durum çok iyidir" diye konuştu.

Suriye ordusu, Rus uçaklarının desteğiyle IŞİD’in geçen Mayıs'ta ele geçirdiği Palmira'yı dün örgütten geri almayı başarmıştı.

DHA