Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

John Kirby, günlük basın toplantısında Humus ilinin Tedmur ilçesindeki tarihi kentin rejim güçleri tarafından alınmasına ilişkin konuştu.

Toplantıda Kirby'e, geçen hafta düzenlenen basın toplantısında sözcü yardımcısı Mark Toner'in "DAEŞ barbarlığını Esad zorbalığıyla değiştirmek çok iyi bir değiş tokuş ya da harika bir çözüm değil" yönündeki sözleri hatırlatılarak, "Bu konuda bir karara vardınız mı? Esad'ın Tedmur'u DAEŞ'ten alması iyi bir şey mi?" şeklinde soru yöneltildi.

Bu konuda Dışişleri Bakanı John Kerry'nin kafasında herhangi bir karışıklık olmadığını belirten Kirby, "O'na göre bu iyi bir şeydi" dedi.

Kirby, DAEŞ'in bu tarihi ilçede neler yaptığını unutamayacaklarını söyleyerek, şunları kaydetti:

"İnsanlık tarihimizin ortak kültürüne zarar verdi. Bu tarihi bölge üzerine çalışan ünlü bir mimarın kafasını kesti. Bu sebeple DAEŞ'in artık burayı kontrol etmeyişini iyi bir şey olarak değerlendiriyoruz."

Öte yandan Kirby, Esad'ın uzun vadede Suriye'de barışı sağlayamayacağını ifade ederek, bu konuya dikkatli yaklaştıklarını söyledi.

"Rusya destekli Esad güçlerinin Tedmur'da zafer elde etmesi Suriye’de politik geçiş dönemini etkiler mi?” şeklinde yöneltilen bir soru üzerine ise Kirby, Rusya'nın desteğiyle Esad güçlerinin öz güveninin belli bir ölçüde ilerlediğini söyledi.

Kirby, Esad güçlerinin Temur'u almasının politik arayışları etkileyip etkilemeyeceği hakkında ise "Henüz buna cevap vermek için çok erken. Biz bu sürecin devam etmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Esad'ın Suriye'deki geleceği hakkında da henüz bir karar verilmediğini aktaran Kirby, "Kerry, Ruslar'ın Esad'a bağımlı olmadığını söylemişti. Rutin ve düzenli bir şekilde orada bir yönetimin olmasını konuştuk ve bu devam ediyor, Esad'la olacak diye bir zorunluluk yok" ifadesini kullandı.

Ayrıca Kirby, bir soru üzerine Rusya'nın UNESCO'nun Tedmur'da yapacağı incelemelere yardım etmek istediği yönündeki açıklamalarına ilişkin konuştu.

Tedmur'da yapılacak incelemeleri desteklediklerini belirten Kirby, "Moskova’da yapılan görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bu konuda UNESCO'ya yardım etmek isteklerini söylemişti. Biz bunu destekliyoruz" dedi.