Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kerry, CBS televizyon kanalında yayınlanan "Halkla Yüzleşmek" adlı programda Brüksel'deki terör saldırılarının ardından Cruz ve Trump'ın açıklamalarıyla Müslümanları hedef almasına ilişkin konuştu.

Kerry, gittiği ülkelerdeki liderlerin Amerika'daki Müslüman karşıtı söylemi sık sık gündeme getirdiğini belirterek, "Gittiğim her yerde, görüştüğüm bütün liderler Amerika'da ne oluyor diye soruyor. Kimse inanamıyor" şeklinde konuştu.

Amerika'daki Müslüman karşıtı söylemin görüştüğü liderleri "şok ettiğini" belirten Kerry, "Bu durum, bizim istikrarımızın dengesi hakkında insanları rahatsız ediyor. Belli bir aşamada bu olanlar ülkemiz adına bir mahcubiyettir" ifadesini kullandı.

Teksas Senatörü Cruz, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Brüksel'deki terör saldırılarının ardından ABD'de Müslümanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde güvenlik güçlerinin devriye gezmesi ve güvenliği sağlaması gerektiğini savunmuştu.

Seçim kampanyası boyunca Müslümanlara yönelik skandal sözleriyle adından söz ettiren Trump da Brüksel'deki saldırının ardından Fox Business Network'a yaptığı açıklamada, "Açıkçası Müslümanlarla problemimiz var. Bu saldırıların İsveçli insanlar tarafından yapılmadığını size söyleyebilirim. Akıllı olmak zorundayız. Camilere göz atmalıyız, oralarda olup bitenleri incelemeliyiz. Devam eden hastalıklı bir problem var" diye konuşmuştu.

AA