Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Taliban güçleri tarafından, bu sabah Afganistan'ın başkenti Kabil'de düzenlenen bombalı saldırıda, hayatını kaybedenlerin sayısının en az 28 kişi olduğu bildirildi. Olayda bazıları ağır toplam 320 kişi ise yaralandı.

ABD Büyükelçiliği ve resmi devlet binalarının yakınlarında bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar saldırısında, yaralananlar çeşitli hastanelere kaldırıldı. Polis patlama bölgesinde geniş güvenlik önlemi aldı. Yetkililer, ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bölgede geniş çaplı arama başlatıldı. Taliban güçleri, saldırıyı kendilerinin düzenlediğini duyurdu. Görgü tanıkları patlamanın sesini çok uzaklarda bile duyduklarını söyledi. Patlamanın yaşandığı çevrede çok sayıda binanın camları kırılırken, büyük miktarda maddi hasar meydana geldi.

İKİNCİ PATLAMA

Afganistan'ın başkenti Kabil'de, bugünkü kanlı intihar saldırısının ardından kentin Şerpor bölgesinde yol kenarına yerleştirilen bomba patladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, Devlet Başkanı Birinci Yardımcısı Abdul Reşit Dostum'un evininin yakınında yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patladığını söyledi.

Sediki, olayda kimsenin zarar görmediğini, patlama ile ilgili araştırmaların başlatıldığını ifade etti.

Bugün sabah saatlerinde, başkent Kabil'in Pul-i Mahmood Han bölgesindeki güvenlik güçlerinin bir merkezine bomba yüklü kamyonetle düzenlenen intihar saldırısında en az 30 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 300 kişi de yaralanmıştı.

Afgan yetkililer, yaralılardan bazılarının durumunun ağır olduğunu, ölü sayısının artabileceğini kaydetti.

CHA-AA