Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Alman Der Spiegel dergisinden Türkiye´de üs iddiası. Almanya´nın DAEŞ´e karşı uzun soluklu bir mücadeleye hazırlandığını kaydeden Spiegel Online, Almanya´nın Türkiye ile İncirlik Üssü konusunda görüşmeler yürüttüğünü öne sürdü.

65 MİLYON EUROLUK YATIRIM

Türkiye ile Almanya arasında İncirlik Üssü´nde sadece Alman tornado uçaklarının kullanacağı istasyon kurulması için görüşmeler yapıldığını iddia eden dergi, 65 milyon Euro´ya mal olması öngürülen istasyonda Alman uçaklarının kullanacağı uçuş alanı, askerlerin kalacağı yerler ve tam donanımlı komuta merkezi kurulmasının gündemde olduğunu yazdı. Dergi, bunun için Alman ordusu ile Ankara arasında uzun süreli bir anlaşma için görüşmeler yürütüldüğünü öne sürdü.

İncirlik Üssü´nde şu anda 200 kadar Alman askeri bulunduğunu ve Tornado uçaklarının DAEŞ´e karşı keşif uçuşları yaptığını hatırlatan Spiegel Online, gelecek 6 ay içerisinde Tornado uçakları ile Alman tanker uçağı için 10 milyon Euro´ya uçuş işlemleri alanı kurulacağını gündeme getirdi. Planlara göre İncirlik Üssü´nde 15 milyon Euro´ya 400 Alman askerinin kalabileceği barınma yerlerinin inşaa edileceğini de öne süren dergi, 34 milyon Euro´ya ise Tornadolar ve tanker uçağının yönlendirileceği tam donanımlı komuta merkezi yapılacağını iddia etti.

Spiegel Online´ın gündeme getirdiği İncirlik Üssü´nde yapılacak Alman istasyonunda 4,5 milyon Euro´ya askerlerin kullanacağı sosyal tesisler yer alacağını ve sözkonusu yapıların çoğunun 2017 yazına kadar bitirileceğini öne sürdü.

İnşaat için gerekli bütçenin kabul edildiğini yazan dergi, İncirlik Üssü´nde ancak belirli firmaların inşaat yapmasına izin verildiği için, Alman ordusunun yakında teklif almaya başlayacağını ve inşaatın yakın dönemde başlamasının beklendiğini okuyucularına duyurdu.

Dergi, planlanan istasyonun 2002 yılında başlayan Afganistan misyonu için komşu Özbekistan´da kurulan Termez Üssü´nü hatırlattığına da söz konusu haberinde yer verdi.

DHA