Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’deki mevcut sorun çözülmeden, terörizm ve yasa dışı göçün üstesinden gelinemeyeceğini söyledi.

Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı (CICA/AİGK) Beşinci Dışişleri Bakanları Toplantısı, Çin'in başkenti Pekin’de başladı.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, CICA'nın çok genç bir organizasyon olduğunu belirterek, Asya'nın tamamını ele alan tek çok taraflı güvenlik mekanizması olduğuna dikkati çekti.26 üyesi bulunan CICA'nın diğer güvenlik mekanizmalarından farklı çalıştığını ifade eden Şi, "Diğer güvenlik mekanizmaları, süper güçler tarafından domine ediliyor." dedi.

Şi, üyeleri arasında eşitliğe önem veren CICA'nın "Asya İnsiyatifi" karakteristiğini taşıdığını anlattı. Dünyanın çok önemli bir değişikliğe sahne olduğuna değinen Şi, Asya'nın dünya barışı ve gelişiminde önemli bir yeri bulunduğunu söyledi.

Şi, Asya topluluğuna ortak bir gelecek sunulması ve işbirliğinin artırılmasının önemini belirterek, her ülkenin kendi güvenliği kadar diğer ülkelerin güvenliğini de önemsemesi gerektiğini kaydetti.Açılış konuşması sonrasında, CICA/AİGK üyesi liderler aile fotoğrafı çektirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, açılışın ardından yaptığı konuşmada, Belarus Dışişleri Bakanı’nı yeni gözlemci olarak aralarında görmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Terörizm, yasa dışı göç, aşırıcılık ve organize suçlar gibi sorunların yakın işbirliğini gerektirdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Bu sorunların temel nedenlerine odaklanmalıyız. Suriye’deki mevcut sorun çözülmeden, terörizm ve yasa dışı göçün üstesinden gelinemez. Yükselen mezhepçiliğin dinamiklerini anlamak için Irak’taki istikrarsızlığa bakmamız lazım.Yabancı düşmanlığı, İslam düşmanlığı, anti-semitizm ile anti-Hristiyanlığın kaynağı sosyal-ekonomik ve batıdaki aşırıcı sağ politik partilerin siyasi mühendisliğidir. Asya, sahip olduğu kaynaklar ve nüfusla bu sorunlara çözüm bulunmasında büyük bir potansiyele sahiptir. Ancak kendi aramızdaki bazı sorunların da çözüme kavuşturulması için daha güçlü bir liderlik ortaya koymalıyız.”

Dağlık Karabağ sorununa değinen Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Bu sorunun, barışçıl yollarla ve Azerbaycan’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü gözetilerek çözülmesini umuyoruz ve bekliyoruz. Kendi aramızda işbirliği ağları kurarak dünya genelindeki güvene katkı sunabiliriz. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan aralarında enerji projeleri ve ulaşım ağı kurarak bunu başarmışlardır. Türk Konseyi de bunun başka bir örneğidir.”