Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

ABD Savunma Bakanlığı, Rusya ve ABD arasında, Suriye’de ortak hava operasyonları düzenlemeye dair bir anlaşma olmadığını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın ABD’ye 25 Mayıs'tan itibaren Suriye'de ortak hava operasyonları düzenlemeyi teklif etmesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Kirby açıklamada, “Rusya ile Suriye’de ortak hava operasyonları düzenleyeceğimize dair bir anlaşma yapmadık” ifadesini kullandı.

ABD ve Rusya’nın Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun geçen hafta Viyana’da yaptığı görüşmelerle konusunda irtibatta olduğunu vurgulayan Kirby, çatışmaların durdurulması anlaşmasının Suriye’de şiddeti düşürdüğünü fakat bazı bölgelerde çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

Kirby açıklamasında, “Saldırıların büyük bir çoğunluğu rejim tarafından gerçekleştiriliyor. Rusya’nın bu şiddeti sona erdirmesini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Eric Schultz da, günlük basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Schultz, Rusya’nın ABD’ye yaptığı teklifin ilk olmadığını belirterek, “Eğer Rusya El-Nusra ve DAEŞ’e karşı savaşmak istiyorsa, yapacakları ilk şey Esed rejiminin kurallara uyacak olmasıdır” dedi.

AA