Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Athos Dağı, dünyada dişi hayvanlara bile yasak olan en geniş coğrafik alan olarak biliniyor. Toplam 335 kilometrekarelik bir yarımadayı kaplayan dağa kediler hariç, dişi hayvanların bile girişi yasak.

Yarımadanın en görkemli manastırı Simonos Petras'a her gün sadece 100 Ortodoks ve 10 Ortodoks olmayan erkek hacı adayının girişine izin veriliyor. Hacı adayları yarımadanın 20 manastırından birinde üç gece kalabiliyor. BBC'ye göre kadınlar ise dağa giriş için izin alamıyor. Bu yasak, bin yıldan fazla süredir yürürlükte. Kadınların yarımadanın kıyısına dahi 500 metreden fazla yaklaşmalarına izin verilmiyor.

Hrıstiyanlardaki inanışa göre "Azize Meryem Kıbrıs'a gitmek isterken gemisinin yoldan çıkması nedeniyle Aynoroz kıyısına gelmiş. Adayı öyle sevmiş ki oğluna dua ederek, adanın kendisine verilmesini istemiş. Oğlu İsa Mesih ise bunu kabul etmiş. Aynoroz bugün hala "Tanrının annesinin bahçesi" olarak adlandırılıyor. Bu nedenle de adada kadın cinsini yalnızca Azize Meryem'in temsil etmesi gerektiğine inanılıyor."

BBC'nin bildirdiğine göre bu kural kediler hariç olmak üzere, evcil hayvanlara da uygulanıyor. Aynoroz'daki bu yasak nedeniyle, süt ürünleri ve yumurtalar dışardan getiriliyor. Dişi yasağına, kontrolü neredeyse imkansız olan vahşi hayvanlar konusunda bir istisna yapılmış. Kurallara göre, Aynoroz'a giden erkeklerin sakal bırakmaları gerekiyor. Bizans döneminde genç oğlanların ve hadımların da adaya girmesine karşı da önlemler alınmış.

Ancak bugünlerde, yetişkin birinin gözetiminde, oğlanların girişine izin veriliyor. Yasağa rağmen kadınların yarımadayı ziyaret ettikleri olmuş. 1946-49 yılları arasındaki Yunan iç savaşında, yarımadaya kaçan hayvanlarını almaya gelen köylülerin arasında kadınlar da varmış.

1953 yılında Maria Poimenidou adlı bir kadın da, erkek kılığına girerek adaya gitmeyi başarmış ve bunun sonucunda kadınların Aynoroz'a gidişini yasaklayan bir yasa çıkarılmış.

Son dönemlerde ise Ukraynalı insan kaçakçıları yarımadaya dört Moldovalı kadını bırakmıştı. Kadınlar polis tarafından kısa bir süreliğine gözaltına alınmış ancak rahipler kadınları affetmişlerdi.

CHA