Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Birleşik Krallık'ta yapılan AB referandumundan çıkan "Brexit" kararının ardından ana muhalefetteki İşçi Partisinden istifalar geliyor.

Referandum kampanyası sırasında AB'de kalınmasından yana kampanya yürüten ancak kampanyaya yeteri kadar destek vermemekle eleştirilen İşçi Partisinin Genel Başkanı Jeremy Corbyn, partinin önde gelen isimlerinden Hilary Benn'in gölge kabinedeki görevine dün akşam son verdi.

Benn yaptığı açıklamada, "Jeremy'nin İşçi Partisi lideri olarak bir sonraki genel seçimi kazanabileceğine inanılmıyor. Jeremy ile yaptığım telefon görüşmesinde kendisine güvenimi kaybettiğimi söyledim, o da beni kovdu." dedi.

İSTİFA SAYISI 7'YE YÜKSELDİ

Hilary Benn'in görevinden alınmasının ardından Gölge Sağlık Bakanı Heidi Alexander, Gölge Gençlik ve Seçmen Bakanı Gloria De Piero, Gölge İskoçya Bakanı Ian Murray, Gölge Eğitim Bakanı Lucy Powell, Gölge Ulaştırma Bakanı Lilian Greenwood ve Gölge Çevre Bakanı Kerry McCarthy istifa ettiğini açıkladı.

Son olarak Gölge Maliye Bakanı Seema Malhotra da istifa ettiğini açıkladı. Böylece istifa sayısı 7'ye yükselmiş oldu.

Geçen yıldan bu yana İşçi Partisi liderliği yapan 67 yaşındaki Jeremy Corbyn hakkında bazı İşçi Partili milletvekilleri ülkedeki "Brexit" kararının ardından güvenoyu yoklaması yapılmasını istemişti. Corbyn, seçmenlerin tepkileriyle de karşılaşıyor. Dün başkent Londra'da yapılan eşcinsel yürüyüşüne katılan Corbyn, protesto edildi ve istifa etmesi istendi. Ancak Corbyn dün yaptığı açıklamada, istifa etmeyeceğini, görevinin başında olduğunu söylemişti.

650 koltuklu İngiliz Parlamentosunda 229 milletvekili bulunan İşçi Partisi, AB referandumu öncesinde birlikte kalınmasından yana kampanya yürüttü. 23 Haziran Perşembe günü yapılan referandumda halkın yüzde 52'si "AB'den ayrılalım" dedi.

AA