Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Meksika'da on binlerce kişi, ülkenin güneyindeki Guerrero eyaletinde 2014 yılında kaybolan 43 öğrenci için gösteri düzenledi.

Kayıp öğrencilerin ailelerinin liderliğindeki yürüyüşe katılan on binlerce gösterici, Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto'nun istifasını istedi ve reform taleplerini dile getirdi.

Protestocular, yerel ve federal yönetimin, Oaxaca eyaletinde öğretmenlerin düzenlediği bir gösteriye sert müdahalesini de kınadı.

Geçen hafta öğretmenler sendikası CNTE'nin yüzlerce üyesinin, eğitim reformundaki düzenlemelere karşı yaptığı gösteri sırasında polisin açtığı ateşte 8 protestocu ölmüştü.

İlk etapta polisin silah taşımadığını savunan yetkililer, federal emniyet mensuplarının kalabalığa ateş açtığını kanıtlayan fotoğrafların ortaya çıkmasının ardından sert bir dille eleştirilmişti.

Meksika'da üniversite öğrencileri de hükümetin baskıcı tutumumu ve eğitim masraflarındaki artışı protesto için dersleri boykot etmişti.

Guerrero'ya bağlı Iguala kentinde 26 Eylül'de öğretmenlerin çalışma koşullarını protesto eden öğrenciler ile polis arasında çatışma çıkmıştı. Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından 43 öğrenci, zorla araçlara bindirilirken görülmüştü.

Ülkede büyük öfke yaratan ve protestolara neden olan olayın ardından kentten kaçan eski Iguala Belediye Başkanı Jose Luis Abarca ile eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım'da Meksiko'da yakalanmış, mahkeme tarafından organize suç işlemek, cinayet ve adam kaçırmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Hükümet, öğrencilerin polis tarafından uyuşturucu karteline teslim edildiğini, kartel üyelerinin de öğrencileri öldürüp cesetlerini Cocula'daki çöp alanında yaktığını açıklamıştı.

Amerika İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) tarafından atanan uluslararası uzmanlar ise hükümetin açıkladığı senaryonun doğru olamayacağını savunmuş ve soruşturmada ciddi boşluklar olduğuna dikkati çekmişti. Uzmanlar, insan bedenini küle çevirecek boyutta bir ateşin çöplükte yakılamayacağına işaret etmişti.

AA