Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, referandumda AB'den ayrılma kararının alınmasının ardından İngiltere'nin pozisyonuna açıklık getirmesini isteyerek, Londra çıkış sürecini resmen başlatana kadar kapalı kapılar ardında herhangi bir müzakere gerçekleştirilmeyeceğini söyledi.

Juncker, İngiltere’deki referandumunda AB’den ayrılma kararı çıkması üzerine düzenlenen Avrupa Parlamentosu’nun olağanüstü Genel Kurulu’nda konuştu.

Referanduma ilişkin Juncker, "İngiliz dostlarımız kendi görüşlerini verdiler. İngiliz halkının çoğunluğunun talebi saygı gerektiriyor. Demokrasi demokrasidir. Buna saygı göstermeliyiz. İngiliz demokrasisine saygı göstermeli ve onun fikrine saygı göstermeliyiz." diye konuştu.

"NEDEN HALA BURADASIN?"

AB Komisyonu Başkanı'nın İngiliz halkının iradesine saygı duyduğu yönündeki ifadesi, AB'den ayrılma kampanyasının önemli isimlerinden Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage tarafından alkışlandı.

Bunun üzerine Juncker, "Bu, buradaki son alkışın. Burada olmanız beni şaşırtıyor. İngiltere'nin AB'den çıkması için mücadele ediyordun. Neden hala buradasın?" ifadelerini kullandı.

Şimdi, İngiliz halkının isteğine saygı gösterilmesi gerektiğine dikkati çeken Juncker, "Bunun sonuçları olacak. Öncelikli olarak netleştirmek istiyorum, hemen şimdi değil ama bir şeyler olmak zorunda."değerlendirmesinde bulundu.

"ÜZGÜNÜM"

Juncker, "Şu anda üzgünüm. Bu oylamanın sonucundan üzgünüm ve bunuda gizlemiyorum. Ben gerçekten Birleşik Krallık'ın yanımızda, bizimle olmasını isterdim ama karar farklıydı ve tabii ki sonuçlarını belirlemeliyiz." dedi.

İngiltere Başbakanı'yla az sonra konuşacağını anımsatan Juncker, ondan durumu netleştirmesini isteyeceğini kaydetti.

NETLİK TALEBİ

Juncker, İngiltere'nin konumunu netleştirmesini istediğine işaret ederek, şunları söyledi:

"Biz uzun süren bir belirsizlikte kalamayız. İngiltere'nin aldığı karadan memnuniyet duymuyorum. İngiltere'den pozisyonuna en kısa sürede açıklık getirmesini bekliyoruz. Hızla netleştirmeli. Uzun süren bir belirsizlik işimize gelmiyor. Finansal piyasaların bir kölesi değilim. Ama burada gördüğümüz küresel bir durum. Söylediğim gibi, Birleşik Krallık'tan pozisyonu netleştirmesini istiyorum."

İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını resmi olarak bildirmesi ve AB Antlaşması'nın ayrılık görüşmelerini düzenleyen 50. maddesini hayata geçirmesi gerektiğine dikkati çeken Juncker, "Kapalı kapılar arkasında İngiltere ve AB Komisyonu görüşmeyecek. Komisyon üyelerinin, İngiliz hükümeti temsilcileriyle görüşmelerini yasakladım. Birleşik Krallık, 50. maddeyi bildirmeden, İngiltere'nin temsilcileriyle görüşülmeyecek. Bir pazarlık, bir görüşme süreci olamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Juncker, çalışmalara devam edeceğini, Avrupa'nın bir barış ve gelecek projesi olduğunu ve buna kendisi adadığını kaydetti.

GİZLİ PAZARLIK YOK

Ciddi bir süreçte olunduğuna işaret eden Juncker, şöyle devam etti:

"Belirsizliği sevmiyorum. İngiliz arkadaşlarımızın şimdi ne demek istediklerini öğrenmek istiyorum. Ben, İngiltere'de alınan karara saygı gösteriyorum. Ancak İngiliz halkının tercihlerinin bir sonucu olacak, bir gölgede boks, maskeli bir oyun oynamayacağız. İngiltere'de halkın ne istediği belirli, ayrılmak istiyorlar. Biz de bana uygun hareket etmeliyiz. İngiliz hükümetiyle gizli görüşmeler, gizli pazarlıklar olamaz."

İngiltere'de 24 Haziran'da yapılan referandumda, halkın yüzde 52'si AB'den çıkılması yönünde oy kullanmıştı ancak AB'den çıkış için İngiltere'nin AB Antlaşması'nın 50. maddesini yürürlüğe koyması, AB'ye resmen referandum sonucunu iletmesi gerekiyor. Bunun ardından 2 yılı bulması öngörülen çıkış müzakereleri yapılacak.

AB ülkelerinin liderleri, bugün yapılacak olan AB Konseyi (AB Liderler Zirvesi) toplantısında referandumdan çıkan sonucu görüşerek, ortak bir pozisyon ortaya koyacak.

AA