Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefon görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır" denildi. 

Erdoğan'la Putin'in yüz yüze yapacağı ilk görüşme, Çin'de Eylül ayında gerçekleşecek G20 zirvesinde olacak. Öte yandan yetkililere göre G20 öncesinde de görüşme planlandığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları, görüşmenin çok olumlu geçtiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamada görüşmeye ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin normalleşmesinin önemi üzerinde durmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Putin, ikili ilişkileri yeniden canlandırmak için gerekli adımları atmanın yanı sıra, bölgedeki siyasi, ekonomik ve insani krizler karşısında işbirliği içinde olmanın önemine de işaret etmişlerdir.

Sayın Putin, görüşme sırasında, İstanbul'daki menfur terör saldırısını da kınayarak, Cumhurbaşkanımızın şahsında tüm Türk halkına taziyelerini iletmiştir.

İkili ilişkilerin yeniden canlandırılması ve terörle ortak mücadele konularında kararlılıklarını vurgulayan iki lider, irtibat halinde olma ve yüz yüze görüşme konusunda da mutabık kalmışlardır."

KREMLİN'DEN AÇIKLAMA

Görüşmeye ilişkin Kremlin'den yapılan açıklamada da "İki lider teröre karşı sıkı işbirliği ihtiyacını vurguladı" denildi. Putin'in ayrıca ticari ilişkilerin başlaması için Hükümete müzakere talimatı verdiği bildirildi.

Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği mektubun iki ülke ilişkilerinde krizi sonlandıracak zemini oluşturduğunu söyledi.

Öte yandan Putin'in, Rus turistlerin Türkiye'yi ziyareti konusundaki kısıtlamaları da kaldıracağı kaydedildi.

Kremlin'in açıklamasında, Rusya ve Türkiye'nin dışişleri bakanlarının 1 Temmuz'da Soçi'de görüşeceği aktarıldı.