Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceğine ilişkin soruları yanıtladı.

"ABD, iadeye ilişkin Türk hükümetinden herhangi spesifik bir talep almadı." ifadesini kullanan Earnest, bu tür talepleri genellikle kamuoyu önünde tartışmadıklarını belirtti.

Earnest, "Ancak sayın Gülen’le ilgili olarak, Türk hükümetinden şu ana kadar bir iade talebi almadık. Eğer bu talep gelirse ve geldiğinde, bunu ABD ile Türkiye arasında 30 yılı aşkın süre önce imzalanan Suçluların İadesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Anlaşması'na göre değerlendireceğiz." diye konuştu.

Earnest, bu noktada iade kararında, ilk önce suçun söz konusu anlaşmayı kapsayıp kapsamadığının değerlendirileceğini, sonrasında ise ABD’nin dışişleri ve adalet bakanlıklarının anlaşmadaki istenilen delillerin karşılanıp karşılanmadığına yönelik ortak değerlendirmede bulunacağı bilgisini verdi.

Earnest, ABD’nin Gülen’e yataklık ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayarak, "Gerçek şu ki şu ana kadar iade talebi ortaya konulmadı." dedi.

AA