Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kuzey Kore'nin sabah erken saatlerde üç balistik füze denemesinde bulunduğu bildirildi.

Yonhap haber ajansına göre, Güney Kore Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, Kuzey Kore tarafından Hwangju bölgesinden fırlatılan üç balistik füzenin yaklaşık 600 kilometre yol katettikten sonra Kore yarımadasının doğusundaki sulara düştüğü belirtildi.

Kuzey Kore'nin balistik füze denemesi yaptığını doğrulayan ABD Strateji Komutanlığı, füzelerden ikisinin Scud, birinin de orta menzilli Rodong füzesi olduğunu açıkladı.

Güney Kore Başbakanı Hwang Kyo-ahn bugün düzenlenen kabine toplantısında, "Kuzey Kore'nin nükleer ve füze provokasyonları her geçen gün artıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Seul hükümeti, dün, ABD'nin Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) füzelerinin gelecek yıl sonunda ülkeye konuşlandırılacağının açıklanmasının ardından Pyongyang'ın yakın zamanda nükleer deneme yapabileceği konusunda uyarmıştı.

Kuzey Kore'nin 9 Temmuz'da başarısız balistik füze denemesinde bulunduğu bildirilmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, 02 Mart 2016'ta kabul ettiği 2270 sayılı kararla 6 Ocak'ta hidrojen bombası ve 7 Şubat'ta roket denemesi yaptığını açıklayan Kuzey Kore'ye tüm BM üyesi ülkeler tarafından ilave ve genişletilmiş yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

Kararın kabulünün ardından, üye ülkelerden, uygulayacakları yaptırımlara dair raporu 90 gün içinde BM'nin ilgili komitesine sunmaları istenmişti.

ABD Başkanı Barack Obama da 17 Mayıs'ta son dönemdeki nükleer denemeleri nedeniyle Kuzey Kore'ye yeni yaptırımlar uygulanmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

BM Güvenlik Konseyi, geçen ay başında, Kuzey Kore'nin 27-28 Nisan ve 31 Mayıs'ta başarısız olan balistik füze denemelerini kınayarak bu ülkeye uygulanan yaptırımların artırılabileceği uyarısında bulunmuştu.

AA