Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

Suriye’nin Halep kentinde bulunan stratejik konumdaki Menbiç kasabasında Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Menbiç Askeri Meclisi’nin 1 Haziran’da IŞİD’e karşı başlattığı operasyon sürüyor. Sivilleri kalkan olarak kullandığı belirtilen bölgede, IŞİD’lilerin kenti terk etmesi için 48 saat mühlet verildi.

Menbiç Askeri Meclisi’nden yapılan açıklamada, IŞİD’e yönelik operasyonların devam ettiği ve IŞİD’in etrafındaki çemberin giderek daraldığı belirtildi.

Açıklamada, “Sivillerin can güvenliğine dair yaşadığımız kaygı günden güne artıyor. Bu temelde dört taraftan kuşatılan çetelerin 2 gün içerisinde ferdi silahlarıyla kentten kaçmalarına izin verdik. Menbiç’te bulunan sivil halkımızı savaş alanlarından uzak durmaları ve tedbirlerini almaları yönünde uyarıyoruz” ifadesi yer aldı.

Açıklama, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin geçen hafta gerçekleştirdiği iki ayrı hava saldırısında 140’tan fazla sivilin hayatını kaybetmesinin ardından geldi. Demokratik Suriye Güçleri ve Menbiç Askeri Meclisi’nin yürüttüğü operasyona, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin uçakları da havadan destek veriyor.

DSG ve Menbiç Askeri Meclisi, hava desteği ile kuşattıkları ilçe merkezinde büyük bir alanı kontrol altına aldı.