Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Türkiye'deki darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan 8 darbeci asker, gözaltında tutuldukları Kavala'dan Atina'ya götürüldü.

Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminden bir sonra askeri Skorsky S-70 tipi helikopterle Dedeağaç Dimokritos Havaalanı'na inerek siyasi sığınma isteminde bulunan 2 binbaşı, 4 yüzbaşı ve 2 astsubay, Suçüstü Mahkemesi tarafından yasa dışı yollardan ülkeye kaçak girmek suçundan ikişer ay hapis cezasına çarptırıldıktan sonra dün Kavala Cezaevi'ne götürüldü.

Darbeci askerlerin siyasi sığınma istemlerini ele alacak Dedeağaç Nea Hili kasabasındaki 3 kişilik değerlendirme komisyonu fotoğraf çekimi, parmak izi alınması ve kimlik tespitini tamamladı.

Nea Hili'deki iltica taleplerini değerlendirme komisyonunun 26 Temmuz Salı günü ikişerli gruplar halinde görüşmelerine başlanacak olan darbeci askerlerin can güvenliği gerekçesiyle bugün Atina'ya götürülmesi kararı verildi.

Kavala Cezaevinden alınan 8 darbeci subay Atina'ya götürüldü.

Bu nedenle iltica istemleri ile ilgili işlemlerin Atina'daki komisyon tarafından değerlendirileceği bildirildi.

Askerlerin savunmasını yapan avukatlardan İllia Marinaki, şu anda sevk sebebini ve yeni bir karar olup olmadığını bilmediğini belirterek, "Sevk işlemi başlatıldığında ben haberdar değildim. Ama ilk bakışta bu güvenlik sebepleriyle değil gibi görünüyor." şeklinde konuştu.

Yunan hükümet yetkilileri ise askerlerin iltica makamlarının bulunduğu Atina'ya sevk edilmeleriyle daha iyi bir koordinasyon sağlanacağını ifade etti.

Yetkililer, darbecilerin tam olarak nerede tutulacaklarına yönelik bilgi vermekten kaçınarak, yalnızca "özel bir yer" bilgisini paylaştı.

DHA-AA