Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suriye'de terör örgütü IŞİD’in kontrolündeki Cerablus’tan atılan 9 havan mermisi Gaziantep’in Karkamış ilçe merkezi ile yakın mahallelerdeki arazilere düştü. Can kaybının yaşanmadığı saldırılara, sınır birlikleri top atışlarıyla misliyle karşılık verdi.  İçişleri Bakanı Efkan Ala, bugün gerçekleştirilen operasyon öncesi bölgenin boşaltıldığını açıkladı.

7’Sİ İLÇE MERKEZİNE

Cerablus’tan dün sabah saatlerinden itibaren atılan havan mermilerinden 7’si Karkamış ilçe merkezine, 2’si sınır hattındaki Yarımca Mahallesi’ne düştü. Saldırılarda bir cami ve bazı evler zarar gördü. Bunun üzerine belediye hoparlörlerinden sık sık, “İlçemize yönelik hava saldırıları nedeniyle halkımızın can güvenliği için evlerinden çıkmamaları ve zemin katlarda oturmaları rica olunur” anonsları yapıldı. Akşam saatlerinde Cerablus’tan atılan bir havan mermisinin Karkamış Belediyesi’nin bahçesine düşmesi üzerine polis, vatandaşlardan ve basın mensuplarından can güvenliği için ilçeyi boşaltmalarını istedi. Aracı olmayanlar için Kaymakamlık önüne minibüsler getirtildi.

MEMURLAR 2 GÜN İZİNLİ

Gaziantep Valiliği, sınır hattındaki 6 mahallede yaşayan vatandaşların daha güvenli bölgelere gitmeleri konusunda uyardı. Açıklamada şöyle denildi: “Karkamış ilçemizin şehir merkeziyle birlikte sınır hattındaki Öncüler, Türkyurdu, Karanfil, Kıvırcık, Beşkılıç ve Yarımca mahallelerinde ikamet eden vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bakımından daha güvenli bölgelerde bulunmaları, ilçemizde görev yapan kamu görevlilerimizin hizmetleri aksatmayacak şekilde 2 gün süreyle idari izinli sayılmaları uygun görülmüştür.”

TSK, saldırılar üzerine gece boyu aralıklarla IŞİD hedeflerini top ateşiyle dövdü.

Yılın ilk 5 ayında 85 roket mermisinin düştüğü Kilis’e de 84 gün sonra 3 roket mermisi isabet etti. Patlamalarda can kaybı ve yaralanan olmazken roketlerin IŞİD kontrolündeki Bab bölgesinden atıldığı öğrenildi.

MUHALİFLER TÜRKİYE TARAFINDA BEKLİYOR

Karkamış İlçesi’ne bağlı Köprübaşı, Karanfil, Kıvırcık, Türkyurdu, Beşkılıç ve Esme köylerinde çoğunluğunu Halep ve İdlibli muhaliflerin oluşturduğu grupların beklediği görüldü. Sınırdaki Kıvırcık Köyü’ne gittiğimizde muhtar Mehmet Küçükaslan, çadırlarda kalan yaklaşık 800 kişilik muhalif gruptan peyderpey geçişler olduğunu 200 kişinin kaldığını söyledi.

GÜNGÖR KARAKUŞ / GAZETE HABERTÜRK