Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Afganistan'ın başkenti Kabil'in Darul Aman bölgesindeki Amerikan Üniversitesine dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen saldırının ardından çıkan çatışma sona erdi. Kabil Cinayet Büro Amiri Feraidun Ubaidi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 saldırganın akşam saatlerinde bomba yüklü aracı Amerikan Üniversitesi girişinde patlattığını ve ardından da üniversite binasına girdiğini belirtti. Saldırganların üniversitede rastgele ateş açmaya başladığını ifade eden Ubaidi, özel kuvvetlerin bölgeye ulaşmasıyla çatışma başladığını söyledi.

2 SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Sabaha kadar süren çatışmada 2 saldırganın etkisiz hale getirildiğini dile getiren Ubaidi, saldırıda ayrıca üniversitede öğrenim gören ikisi kız 7 öğrenci dahil toplam 13 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi. Ubaidi, saldırı sonucu çoğunun üniversite öğrencisi olmak üzere 43 kişinin de yaralandığını bildirdi. Saldırıyı henüz üstlenen olmadı. Saldırıda yabancıların kayıp verip vermediği bilinmiyor. Kabil'deki Amerikan Üniversitesinde 1700 öğrenci öğrenim görüyordu. 

TÜRKİYE, SALDIRIYI KINADI

Türkiye, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Amerikan Üniversitesi'ne düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Afganistan'ın geleceğinin teminatı olan masum öğrencilerin bulunduğu bir bilim ve eğitim kurumuna yönelik bu saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyor, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, hayatını kaybedenlerin yakınlarına, Afganistan hükümeti ve kardeş Afgan halkına başsağlığı diliyoruz.